Пред неколку месеци ја инсталирав апликацијата „Тик-ток“ (не по моја волја) на мојот мобилен телефон. Морав да попуштам од неколку причини. Прво, затоа што јас сум писател и морам да сум во тек со најновите трендови и да пишувам за нив. (Како што тоа, на пример, го прават луѓето со храната и јадат храна според последните трендови, како овошје завиткано околу кисела краставица. Да, навистина.) Но, најмногу го сторив тоа бидејќи имам три деца, тинејџери, кои ја користат апликацијата цело време и веруваат во сè што ќе видат на нивните екрани, сè додека е од „Тик-ток“.

Потребно беше многу време за да се приклучам на апликацијата и да видам што се случува. Моите деца ме нарекуваат стара и заостаната, затоа што сум фејсбук- и инстаграм-мајка. Јас ги сакам повеќе тие две апликации и не сум сигурна зошто нив многу ги привлекува гледањето други луѓе како јадат огромно количество храна, или тинејџери кои ги имитираат нивните родители носејќи перики, како викаат и се расправаат во нивните спални соби. Да не ги споменуваме девојчињата кои синхронизираат пеење, или танцуваат во бикини. Иако, благодарение на мојата ќерка, сега знам дека „Тик-ток“ има многу повеќе да понуди отколку што првично мислев, како што се на пример најдобри видеа со животни или видеа со трикови за убавина, но сепак морам да признам дека не ми се допаѓа.

Можеби затоа што следење чекор со друга, нова апликација е исцрпувачки. Или можеби затоа што повеќе ми се допаѓа да гледам слики отколку видеа, ред за ред. Како и да е, без разлика на тоа како јас се чувствувам во врска со апликацијата, користењето на „Тик-ток“ значи сигурен начин за поврзување со моите деца.

Toa e нешто што тие го сакаат, уживаат во него и го сметаат за забавно.
Мојата ќерка неодамна почна да ми испраќа видеа, секојпат кога ќе мисли дека ќе ми се допаднат. Последното беше за едно слатко бебе прасенце. Исто така, имаше едно многу добро видео за правење домашни бомбици со топло чоколадо, и тој рецепт сигурно ќе го испробаме оваа зима. Тие видеа не ги отворам, сè додека не обезбедиме време за заедно да ги погледнеме. Точно, зјапаме во мојот телефон, но всушност тоа е времето кога јас се поврзувам со моите тинејџери. Ако нешто научив за родителството во ова време на социјални медиуми, тоа е дека семејните вечери со игри и филмови не се баш нивната најдобра замисла за забавно поминато време. Сè уште ги имаме тие вечери, но јасно е дека тие попрво би биле во нивните соби, занимавајќи се своите работи.

Ако можат да „страдаат“ преку филм и правење пица со мене во петок навечер, јас сигурно можам да уживам во некои видеа со нив. Особено ако испратат некое за кое сметаат дека на нивната „стара“ мајка ќе ѝ се допадне. Многу пати гледањето видеа на „Тик-ток“ нè насмеа. Но, исто така нè натера да правиме работи како вкусување кисели краставички завиткани во лут чипс, а исто така се обидувавме да правиме пелени за нашите патчиња. Нема да лажам: имаше периоди кога сакав да направам некои работи како на пример сол за пилинг, и им реков дека видов видео за тоа на „Тик-ток“.

„Тик-ток“ е добар начин за да се поврзете со вашите тинејџери. И јас знам дека ние мајките, без разлика дали ни се допаѓа апликацијата или не, ќе ја искористиме можноста да поминеме време со нашите деца бидејќи тоа е како една мала извојувана победа во животот на една мајка на тинејџер.

Автор: Кејти Бингам-Смит

Извор912

X