Со оглед на тоа дека децата немаат развиен имунитет, правилната исхрана е исклучително важна за одржување на нивното здравје. Затоа, педијатрите ги советуваат сите родители во секојдневната исхрана да вклучат одредени намирници со цел правилно да го поддржат имунолошкиот систем на детето и да ги спречат потенцијалните болести. Имено, тие ги содржат потребните витамини, минерали и други хранливи материи за кои е докажано дека на најдобар начин го поддржуваат развојот на детскиот имунитет.

Немрсно месо и јајца

Внесувањето доволно количество протеини е од клучно значење за здрав развој на детето. Овој макронутриент е основен градежен материјал за мускулите, а исто така ќе помогне во зајакнувањето на имунолошкиот систем. Како што објаснуваат педијатрите, немрсното месо и јајцата се одличен извор на протеини. Дополнителна предност на немрсното месо е високата содржина на минералот цинк, кој помага да се зголеми бројот на белите крвни зрнца во крвотокот на детето, што му ја олеснува борбата против инфекциите.

Ореви

Јаткастите плодови се суперхрана за вашето дете. Тие се богати со омега-3 масни киселини, кои имаат многу придобивки, а докажано е дека помагаат во намалувањето на преваленцата на респираторните инфекции кај децата. Оревите лесно може да се додадат во многу јадења, што ги прави една од најкорисните намирници за зајакнување на имунолошкиот систем кај децата.

Морков

Овој зеленчук им е омилен на многумина и тоа со добра причина. Морковите ја добиваат својата живописна портокалова боја од компонентата позната како бета-каротин. Таа ги поддржува мукозните мембрани на телото кои го опкружуваат респираторниот и интестиналниот тракт. Здравата мукозна мембрана го отежнува навлегувањето на заразните бактерии во крвотокот, што го намалува ризикот од инфекции. Како дополнителна придобивка, морковите помагаат да се одржи и здрав вид.

Овошје и зеленчук со висока содржина на витамин Ц

Овошјето и зеленчукот богати со витамин Ц помагаат во зајакнувањето на имунолошкиот систем на детето, објаснуваат педијатрите. Имено, витаминот Ц е добро познато средство за зајакнување на имунитетот и е неопходен за реставрација и раст на ткивата во организмот. Со оглед на тоа што телото не го произведува само овој витамин, храната што детето ја јаде е од најголема важност кога станува збор за внесување доволни количини на витаминот. Намирници што содржи најмногу витамин Ц се: портокалите, јагодите, пиперките, доматите, брокулата и слаткиот компир.

Извор912

X