Никој не рече дека родителството ќе биде лесно. Сериозно. Никој што го познавав, а има деца пред мене не ми рекол: „Не грижи се за тоа како ќе биде. Лесно е“. Овие зборови никогаш не биле изговорени.

Прекрасно? Да, секако.

Лудо? Дефинитивно.

Возбудливо? Да.

Но, лесно? Не, никогаш не сум го слушнала тоа.

Иако „главен создавач на спомени“ звучи како одлична работа (што и е), доаѓа со огромен стрес.

Стрес за смислување на забавните активности што треба да се прават, стрес од планирање и спроведување на забавните активности.

Стрес за планирање и плаќање забави. Стрес за документирање на прославите и авантурите.

Потоа, тука е стресот да се спакуваат сите работи, да се патува, да се застане за мочкање и да се пронајде каде да се смени пелена, каде да се најде место да се јаде и кога треба да се спие и да се смири плачењето и преговарањето да се престане со жалење.

Излегува дека правењето на оваа магија не е само сјај и искри.

Но, вреди. За мене вреди.

Вреди да се видат лицата на моите деца секојпат кога ќе видат диносаурус во музејот. Дури и ако 20 минути пред влегувањето имавме огромна драма за седењето во количка. Вреди да ги слушам моите бебиња полни со радост секогаш кога посетуваме животни на фармата. Дури и ако поминеме повеќе време подготвувајќи се за одење на фармата и влегување во автомобилот и возење за да стигнеме дотаму отколку времето што го поминуваме на фармата.

Вреди да се почувствува возбудата на моите деца додека чекаме ред да се поздравиме со Дедо Мраз или да јадеме сладолед. Дури и ако постојано се жалат дека им е здодевно додека чекаат.

Вреди да го слушнам ракоплескањето и радувањето на моите деца кога паркирам пред куќата на моите родители. Дури и ако моравме да застанеме пет пати по пат, дури и ако се расправавме поради плачењето и изгубената цуцла и потребните грицки.

Вреди смеата со мојот сопруг кога нашето совршено испланирано патување се претвора во совршено убав хаос. Дури и ако трипати се искаравме.

Вреди да создадеш време за да бидеш со семејството и да му дадеш приоритет додека славиме крштавки, родендени, рецитали и свадби. Дури и ако е навистина тешко да се најде време за тоа.

Ние, како мајки, имаме привилегија да го направиме нивното детство магично. Моите деца добиваат само едно детство, па сакам да им биде забавно.

Но знам и верувам дека не секој момент треба да биде магичен. Бидејќи тоа не е реалистично и остварливо. Сепак, во секојдневниот живот постојат многу можности за магија.

Постои магија во наоѓањето мал цвет што расте во пукнатината на тротоарот.

Постои магија во танцувањето заедно на вашата омилена песна.

Постои магија во готвењето заедно.

Магијата е наоколу – ако застанете и ја забележите, прегрнете ја и создајте ја.

Детството е период кога нивните фантазии се диви и креативни. Кога одењето во пошта и испраќањето писма се гледа како авантура. Кога одморите и семејните прослави прават да се чувствуваат посебно и сакано толку многу, што можат да пукнат од возбуда.

Пред некој ден мојата ќерка случајно му рече на мојот сопруг: „Тато, се сеќаваш кога отидовме на фудбал само јас и ти?“ Тоа навистина ми го стопли срцето. Овие мали моменти се работи што нашите деца ги паметат и можат да имаат големо влијание врз нив.

Благодарна сум што сум во можност да ѕирнам во семејниот фотоалбум или во сликите објавени на „Фејсбук“ и да се сетам на сите чувства што ги имав во текот на тој настан. Секако, фотографиите ме потсетуваат и на стресот од тој ден, но и ме потсетуваат на смеата, љубовта и радоста, заедничкото дружење, споделувањето искуства.

Ни една посебна активност, патување или одмор не бил совршен. Но овие работи не треба да бидат совршени за да бидат убави. Како што постојано учам, постои многу магија што може да се најде во хаосот на овој живот.

Јас само треба да имам волја да ја пронајдам.

Автор: Колин Темпл912

X