Воспоставувањето рутина за појадок и воведувањето здрав појадок е голем предизвик за многу родители. Децата често изразуваат желба да јадат нутритивно сиромашна храна која е богата со рафиниран шеќер или одбиваат појадок, а родителите попуштаат поради немање време и трпение.

Ова е првата и основна грешка што треба да се поправи бидејќи редовниот и здрав појадок ќе му донесе многу придобивки на детето.

Прескокнувањето на појадокот влијае врз:

-слаба концентрација и слаба меморија

-прекумерна тежина и дебелина

-нездрава ужина

Зошто појадокот е толку важен

Појадокот им ја дава на децата потребната енергија за да го поминат работниот ден, особено наутро. Децата што јадат здрав појадок ќе бидат посити подолго време и ќе јадат помали количини од следните оброци. По добар и здрав оброк, тие подобро ќе се концентрираат на играње, учење, паметење и решавање на проблемите. Истражувањата покажале дека здравиот појадок може да им помогне на децата да напредуваат на училиште.

Децата што појадуваат:

-се снаоѓаат подобро во училиште од оние што не појадуваат;
-се емотивно поздрави од оние што го прескокнуваат појадокот;
-јадат помалку грицки богати со лоши масти и шеќер, што ги одржува во добра состојба и идеална тежина.

Како изгледа здрав појадок?

Здравиот појадок мора да содржи добро балансирани јаглехидрати, протеини и масти, така што енергијата ќе остане на исто ниво во текот на утрото. За бебиња и мали деца на возраст до 3 години, појадокот може да се состои од оризова каша и житарки, млеко и овошје. Децата и тинејџерите на училишна возраст можат да изберат овесна каша, интегрални житарки со низок шеќер, варени јајца, омлет, интегрален леб, овошје и јогурт. Изборот на здрава храна и непрескокнувањето на појадокот ќе му помогнат на вашето дете да биде фокусирано. Фабрички преработените засладени житарки нема да му дадат многу енергија на организмот и детето наскоро ќе биде гладно.

Поттикнување на детето да појадува

Вие сте важен модел кога станува збор за исхраната. Покажете му на вашето дете дека појадокот може да биде вкусен, забавен и најважниот оброк во денот. Можете да разговарате со вашето дете зошто е добро да појадува.

Еве неколку начини како детето да го засака појадокот:

-За појадок седете со децата и јадете со нив. Како добар пример, вие ќе бидете моќна алатка за да влијаете врз вашето дете да појадува.
-Ако вашето дете вели дека не е гладно наутро, направете здрави житни колачиња со млеко, јогурт или овошје наместо традиционален појадок.
-Друга опција е да му дадете на вашето дете помал оброк наутро, како што е помала порција житарки со млеко и парчиња овошје. Потоа пред училиште можете да му дадете ужина во вид на здрави слатки од житарки, сендвичи со интегрален леб, мусли со овошје итн.
-Ако обврските го попречуваат времето за појадок, навртете го часовникот 10 минути порано за да има време за појадок.

-Појадокот можете да го подготвите претходната вечер, да ставите житарки во млеко или да направите микс за мафини, да ги покриете садовите и да ги ставите во фрижидер. Само испечете ги утрото и послужете ги.
-Децата што одбиваат да јадат обично полесно го прифаќаат појадокот ако е поинтересен од вообичаеното. Помалите деца претпочитаат тост и овошје, а на постарите им се допаѓаат остатоците од ручекот како интегрални тестенини.
-Постарите деца и тинејџерите може да одбијат да појадуваат, како форма на нивна независност. Обидете се да не правите голема врева околу ова. Можете да му предложите на вашето дете да земе парче овошје, кифла или колаче од житарки за на училиште. Можеби е добра идеја да му покажете на вашето дете што би му подготвиле за појадок доколку сака да го јаде. Можеби ќе се премисли.

Најново истражување покажало дека кај поголемиот дел од децата што не појадуваат, нивните родители не ги охрабрувале да го вклучат појадокот во нивниот редовен оброк.

Нутритивни придобивки од појадокот

Човечкото тело добива енергија од јаглехидрати, кои ги преработува во шеќер наречен гликоза. По една ноќ без храна, вашето тело ја троши целата гликоза што ја има. Затоа телото почнува да ја користи складираната енергија од мускулите. Ова е главната причина зошто појадокот е најважниот оброк во денот. Со појадок, вашето дете ќе ја добие потребната енергија за да може неговиот метаболизам да почне да работи. Тоа ќе му помогне на телото подобро да ја користи храната што ја јаде во текот на денот. Исто така, децата кои го пропуштаат појадокот не ги надополнуваат пропуштените хранливи материи со ниту еден оброк во текот на денот.

Извор912

X