Додека уживате со вашето бебе, со носталгија се сеќавате на бременоста – и на таа прекрасна, бујна коса. И, секако, ве мачи едно прашање: зошто ми паѓа косата по породувањето?

Главниот виновник за опаѓање на косата по породувањето се очекувано – хормоните. За време на бременоста, нивото на естроген во вашето тело е високо, поради што губите помалку коса од вообичаено. Имено, косата паѓа секој ден, но во помали, незабележливи количини.

За време на бременоста косата опаѓа уште помалку. Кога ќе го додадете ефектот на зголемен волумен на крв и подобрена циркулација, добивате уште поубава и бујна коса.

Кога ќе дојде бебето, нивото на естроген и други хормони нагло опаѓаат (естрогенот и прогестеронот се враќаат на нивоата пред бременоста за само 24 часа). Тогаш вашата коса го компензира количеството на опаѓање со сè почесто опаѓање. Со други зборови, по породувањето, за неколку месеци ќе падне целата коса што требаше да падне во текот на 9-те месеци.

Вашето прашање е сосема оправдано: зошто доаѓа до опаѓање на косата по породувањето и што можете да направите?

Заборавете на фризура

И не, не мислиме затоа што сте дома со бебе и не ви е важно. Исправувањето или виткањето на косата, па дури и фенирањето може да ја направи вашата коса потенка, барем на изглед. Премногу силно четкање може да предизвика губење на уште повеќе коса отколку што треба.

Хранете се здраво

Треба да вклучите различни овошја, зеленчук и здрави протеини во вашата исхрана – ова е најдобриот начин вашето тело да ги добие сите хранливи материи што му се потребни.

За поздрава коса, се препорачува да се јаде темнозелен листест зеленчук (за железо и витамин Ц), слатки компири и моркови (за бета-каротин), јајца (за витамин Д) и риба (за омега-3 масни киселини и магнезиум).

Земајте витамини

Витамините не можат да бидат замена за разновидна исхрана, особено сега кога сте мајка. Сепак, тие можат да помогнат ако вашата исхрана не е избалансирана. Ниту еден специфичен витамин директно нема да ви помогне да расте косата, но тие се важни за општото здравје.

Користете шампон за волумен

Регенераторите понекогаш ја прават вашата коса да изгледа тенко и безживотно. Шампонот за волумен може да помогне вашата коса да изгледа пополна и посјајна.

Кога треба да се консултирате со некого?

Во повеќето случаи, опаѓањето на косата по породувањето е нормално и нема што да се грижите. Меѓутоа, ако до првиот роденден на вашето бебе сè уште ви паѓа многу коса, консултирајте се со дерматолог.

Извор912

X