Кога станува збор за одгледувањето деца, има многу нешта што треба да се следат: закажани термини на стоматолог, рецитали, фудбалски натпревари – списокот продолжува и никогаш не е среден во вашиот мозок во однос на она што е најважно. А потоа, тука се работите што се на списокот без разлика дали сте свесни за нив или не – како што е здравјето на срцето на вашето дете. Претпоставувате дека срцето на вашето дете е во врвна форма, но како да знаете дали не е така? За среќа, ова не треба да го правите сами, како што објаснува д-р Шерон Е. О’Брајан, директор на одделот за детска кардиологија на Медицинскиот факултет при Универзитетот во Бостон.

„Една од причините зошто бремените жени прават ултразвук е откривањето вродени срцеви заболувања“, вели таа. Во зависност од видот на ултразвукот и чувствителноста на тестот, овие прегледи можат да откријат од 65% до 95% вродени срцеви заболувања.

Но, не сите срцеви заболувања почнуваат во матката. О’Брајан вели дека овие се познати како стекнати срцеви проблеми и не се развиваат до раното детство или подоцна. Еве некои од црвените знамиња, плус неколку совети што да направите за здравјето на срцето на вашето дете:

Прекумерно потење и слабо зголемување на телесната тежина

Ако откриете дека вашето дете обилно се поти без оглед на временските услови, тоа може да биде предупредувачки знак за срцев проблем. Особено е важно да се обрне внимание на новороденчињата ако го прават тоа, вели д-р Акиау Лудормирски, педијатриски кардиолог во детската болница „Хасенфелд“ во „NYU Langone“.

„Ако се јавува прекумерно потење и треба да го пресоблекувате детето на секои два-три часа, тоа е нешто што треба да ве загрижи“, вели тој. Лудормирски додава дека бавното зголемување на телесната тежина поради лошото хранење, исто така, може да сигнализира за проблем. „Исто така, може да забележите дека бебето воздивнува долго време по јадењето, што клинички се нарекува тахипнеја – висока стапка на дишење“, вели тој.

Сите овие симптоми, заедно со брзиот пулс (познат како тахикардија) може да значат дека вашето дете има интракардијално шантирање – абнормални патишта за протокот на крв што го ставаат срцето во зголемен волумен и преоптоварување.

„Иако вашето новороденче ќе биде надгледувано по раѓањето, ако се вратите дома и забележите дека има сини усни или екстремитети, тоа може да биде цијанотична срцева болест што резултира со ниско ниво на кислород во крвта и детето треба да посети педијатар“, додава Лудормирски.

Болка во градите

Децата може да ја изразат болката поинаку од возрасните. „За помалите деца може да биде тешко да се направи разлика што се случува“, вели О’Брајан. „Нормално е отчукувањата на срцето да се менуваат врз основа на она што го правиме, на пример, спиење наспроти трчање, но понекогаш отчукувањата на срцето можат да бидат ненормално брзи кога не треба.“

Внимавајте на „болката“ во градите која може да биде вистинска болка, заедно со други симптоми како нетолеранција на вежбање, неможност да бидат во чекор со своите пријатели и постојан умор (т.е. дете кое секогаш мора да се носи в раце, а врсниците на негова возраст одат без тешкотии). „Ако вашето дете се онесвестило, тоа е големо црвено знаме кое бара итна процена“, вели О’Брајан. Покрај болката во градите, забележете дали се појавуваат соодветни симптоми кај малите деца, како што се треска или исип. „Ова може да биде болеста Кавасаки, која може да предизвика воспаление во коронарните артерии и бара третман“, вели О’Брајан.

Семејна историја

Понекогаш знаците дека вашето дете има проблеми со срцето може да се најдат во семејната историја. „Во некои случаи постои семеен ген на хиперхолестеролемија“, вели Лудормирски. „Ова е висок холестерол од 600 или повеќе, во вредност. Во овие случаи, секогаш е најдобро детето да се однесе кај кардиолог за тој да помогне во спречувањето на раната коронарна срцева болест“. Ако сте имале некој член на семејството кој имал срцев удар на рана возраст, некој кој имал пејсмејкер или ако сте имале историја на какви било други проблеми со срцето, О’Брајан вели дека најдобро е да му го споменете тоа на вашиот педијатар за да биде свесен и да може соодветно да ја процени состојбата.

Како да спречите срцеви заболувања кај децата

Кога специјалистите дискутираат и оценуваат срцеви заболувања кај децата, постојат две главни групи: вродени и стекнати проблеми. Но, постои и трета група – превентивна, вели д-р Кариса Бејкер-Смит, директор на програмата за детска превентивна кардиологија во „Nemours Children’s Health“ во Вилмингтон, Делавер.

„Кога зборуваме за срцеви заболувања и зрелоста – работите како висок крвен притисок, срцев удар и мозочен удар – често претпоставуваме дека тие се случуваат само кај возрасни лица. Сепак, овие состојби можат да започнат во раното детство ако не ги преземеме соодветните превентивни мерки“, истакнува таа. Еве неколку начини на кои Бејкер-Смит вели дека можете да го заштитите здравјето на срцето на вашето дете и рано да ги забележите предупредувачките знаци:

– Внимавајте ако тежината на детето не е нормална за неговата висина. Индексот на телесна маса поголем од 85% се смета за прекумерна тежина, а 95% е клинички класифициран како дебелина.

– Радосното движење е важно. Дури и кога времето е против вас – терајте ги вашите деца да се движат низ куќата. Играње, помагање при чистење, креирање смешни видеа за „Тик-ток“, што било за да ги одвои од каучот и да ги мотивира да се движат.

– Балансот на оброците е клучен. Обидете се да внесете што повеќе овошје и зеленчук во нивната исхрана. Кога свежото не е опција, замрзнатото е здрава замена. (Сепак, прескокнете ги конзервираните овошје и зеленчук, бидејќи тие содржат многу сол и шеќер.)

– Вежбајте контрола на порциите. Лесен начин да го направите ова е да ги послужите детските оброци во чинија за салата. Тие сè уште не треба да ја јадат истата количина на храна што ја јадат возрасните.

Автор: Колин Траверс

Извор912

X