Прашајте ја која било мајка што се сеќава на нејзиниот прв триместар и веројатно ќе почне со набројување на нејзините најистакнати симптоми. Симптомите на бременост влијаат врз секоја личност различно – па дури и може да варираат во зависност од бременоста: утринската мачнина (посоодветно наречена целодневна мачнина), постојани главоболки и одбивност кон храната.

Ова е листа со симптоми што потенцијално може да ги очекувате во првиот триместар и понатаму.

Рани симптоми на бременост

Ако барате скриени знаци за бременост во деновите пред да можете да направите домашен тест за бременост, еве на што треба да внимавате.

Чести знаци за рана бременост

Промени/болки/чувствителност на градите
Вртоглавица
Замор
Желба за храна
Зголемено мокрење
Гадење
Покачена базална температура

Поретки знаци за рана бременост

Болка во грбот
Надуеност
Запек
Аверзии кон храната
Главоболки
Нерасположение
Назална конгестија
Имплантациско крвавење

Симптоми на ектопична бременост

Ектопична бременост се дефинира како случај во кој оплодената јајце-клетка се имплантира насекаде надвор од матката, најчесто во фалопиевата цевка. Бидејќи јајцеводите не се дизајнирани да носат растечки ембрион, тие се изложени на ризик од пукање ако бременоста остане неоткриена. Иако ектопичната бременост е ретка, таа може да бидат опасна, барајќи итен третман за справување со потенцијалното внатрешно крвавење. Затоа е важно да се разберат специфичните симптоми што можат да се појават со оваа состојба.

Вообичаени симптоми на ектопична бременост

Вагинално крвавење
Болка во долниот дел на стомакот, карлицата и/или долниот дел на грбот
Вртоглавица или слабост

Ако фалопиевата туба пукне, може да се соочите со дополнителни симптоми

Остра болка во долниот дел на стомакот
Несвестица
Низок крвен притисок
Болка во рамото
Ректален притисок

Ако почувствувате некој од овие симптоми, веднаш побарајте итна медицинска помош.

Симптоми на бременост во првиот триместар

Симптомите во првиот триместар може да бидат поизразени верзии на раните симптоми на бременост бидејќи нивото на хормоните се зголемува со текот на времето за да ја поддржи бременоста. Утринската мачнина може да биде неверојатно честа појава – иако некои среќници можеби никогаш нема да ја доживеат.

Вообичаени симптоми на бременост во првиот триместар

Болка во грбот
Надуеност
Чувствителност на градите
Замор
Често мокрење
Млечен исцедок
Назална конгестија (ринитис)
Гадење и повраќање (утринска мачнина)
Затемнување на брадавиците и ареолата
Чувствителност на мириси

Поретки симптоми на бременост во првиот триместар

Акни
Запек
Грчеви
Вртоглавица
Киселини во желудникот
Промени во расположението

Симптомите како грчеви и дамки може да бидат донекаде нормални во првиот триместар, бидејќи матката расте и се шири. Ако сте загрижени, контактирајте го вашиот гинеколог.

Симптоми на бременост во вториот триместар

Во вториот триместар многу трудници доживуваат ослободување од целиот тој замор и гадењето во првиот триместар. Можеби ќе откриете дека имате повеќе енергија. Но, внимавајте на зголемената болка во грбот и киселини во желудникот бидејќи бебето станува малку поголемо.

Вообичаени симптоми на бременост во вториот триместар

Болка во грбот
Крвавење на непцата
Крвавење од носот
Движење на плодот
Болка во препоните
Главоболки
Киселини во желудникот или рефлукс
Хемороиди
Линеа нигра
Вагинален исцедок

Поретки симптоми на бременост во вториот триместар

Гасови
Чешање
Пајакови вени
Отоци

Симптоми на бременост во третиот триместар

Како што се приближувате до третиот триместар, листата со симптоми на бременост може да стане подолга. Во вашето тело е сместено бебе кое расте секој ден, а со тој факт доаѓа и нов оток, зголемено чувство на надуеност и притисок на мочниот меур – постојан притисок на мочниот меур. Но, сето тоа не е лоша вест.

Вообичаени симптоми на бременост во третиот триместар

Икање на бебето
Болка во грбот
Лажни контракции
Запек
Замор
Често мокрење
За брзо време станувате сити
Болка во препоните
Киселини во желудникот или рефлукс
Хемороиди
Чешање
Грчеви во нозете
Недостиг на здив
‘Рчење
Стрии
Отоци
Вагинален исцедок

Поретки симптоми на бременост во третиот триместар

Болка со синдром на карпален тунел
Зголемување на отчукувањата на срцето
Жештини
Несоница
Проширени вени
Живописни соништа

Справување со симптомите на бременост

Како што можете да видите, бременоста доаѓа со низа симптоми кои се движат од благо досадни до прилично болни (оток и болки во грбот).

Повеќето симптоми се токму тоа – симптоми на нормална бременост, маркери за тоа низ колку промени поминува вашето неверојатно тело додека во него расте бебе. Но, ако нешто што го доживувате ви предизвикува загриженост, верувајте му на вашиот инстинкт и контактирајте со вашиот лекар. Кога станува збор за вашето и здравјето на вашето бебе, нема глупави прашања.

Сега е време да почнете да се приспособувате на мајчинската интуиција. Потребна е практика, но секогаш е паметна идеја да слушате што ви кажува вашето тело.

Извор912

X