Во Грција вчера се роди првото бебе од мајка заразена со коронавирусот, а резултатите од првиот брз тест за Ковид-19 на новороденчето се негативни.

Во неделата 24-годишната мајка имала симптоми на грип, а по направената анализа за коронавирус, позитивни биле и нејзините резултати и резултатите на нејзиниот сопруг.

Според ректорот на атинскиот Универзитет во чии рамки е и Клиниката за гинекологија, жената била хоспитализирана и бил активиран планот за третман на бремени жени, а вчера се породила со царски рез.

Целиот случај го коментира и министерот за здравство на Грција, Василис Кикиљас, преку неговиот официјален профил на „Твитер“ објавувајќи селфи-фотографија на лекарите со мајката.

– И среде тешкотии се роди надеж. Докторите и медицинските сестри во болницата „Атикон“ по раѓањето на првото дете во нашата земја од мајка позитивна на коронавирусот. Бебето е здраво – напиша Кикиљас.

 

 912

X