Мачнината додека се возат во автомобил е состојба кај децата како најлошата игра на среќа во светот. Дали моите деца ќе можат да уживаат во игрите на задното седиште без да чувствуваат вртоглавица? Дали оваа книга ќе помогне да се забавува моето мало дете на пат кај баба? Никогаш не знаете… додека не дознаете.

Зошто се јавува оваа состојба кај децата?

Речиси секој ја доживеал состојбата во одреден момент од својот живот, што обично предизвикува гадење, главоболка, вртоглавица, поспаност, премаленост и други непријатни симптоми, според истражување спроведено во 2019 година. Најчесто е предизвикано од нискофреквентно странично и вертикално движење – задното седиште на автомобилите, нерамни летови, возење со брод – и може да му се случи на секого. Иако тоа е почеста состојба кај децата од 2 до 12 години, што делумно може да се должи на „развивањето на вестибуларниот систем кој е поподложен на нерамнотежа“, според д-р Елиса Сонг, интегративен педијатар и експерт за педијатриска функционална медицина.

„Може да се појави болест на движење – без разлика дали вашето дете е во автомобил, авион, брод или на тобоган – кога системот за рамнотежа во вашето внатрешно уво, наречен вестибуларен систем, го чувствува движењето што другите ваши сетила не го чувствуваат“, вели д-р Сонг. „Тие чувствуваат гадење. Може да станат бледи и испотени, да станат невообичаено тивки, да чувствуваат вртоглавица, да сакаат да ги отворат прозорците, да имаат желба да легнат или да ги затворат очите, да почнат да дишат малку побрзо, да станат немирни и, на крајот, следува повраќање“, вели таа.

Бидејќи не можете да избегнете да ги носите вашите деца во автомобилот со вас, добрата вест е дека постојат докажани начини да помогнете во спречување на нивната болест при движење доколку се подготвите.

Стручни совети за справување со „автомобилската болест“ кај децата

Како што вели д-р Сонг: „Најдобриот начин за ублажување на болеста при движење е да се превенира“. Затоа, земете ги предвид овие совети пред да тргнете на пат.

Охрабрете го детето да гледа низ прозорецот

Гледањето низ прозорецот може да помогне да се избегне чувството на гадење. Д-р Сонг предлага да бидете сигурни дека вашето дете „седи колку што може повисоко“ и има чист поглед низ прозорецот. Ако патот е особено извртен, обидете се со вашето дете да гледа во хоризонтот наместо надолу кон книга или екран.

Изберете седишта со најмало движење

Изберете седишта со најмало движење за да се ослободи детето од мачнината, вели д-р Ентони Хадсон, педијатар од Детската болница Њу Орлеанс. „Долната палуба и кабините на средината на бродот“, вели д-р Хадсон. „И во автомобилот, предното седиште (за оние од 12 години и постари). Во авион најдобро е седиштето над предниот раб на крилото. Ако патувате со воз или автобус, се претпочитаат седишта свртени напред“. Д-р Пател вели дека клаустрофобијата може да ја влоши болеста при движење, затоа обидете се да избегнете да стискате премногу луѓе во автомобил одеднаш.

Нека биде постудено во автомобилот

Прегревањето може да придонесе за посилно чувство на мачнина при движење, што може да се случи и во зима. „Оставете ги прозорците спуштени за ладен воздух да циркулира во автомобилот“, предлага д-р Сонг. „Добрата вентилација може да помогне да се намали гадењето поврзано со болеста при движење“.

Ако чувствувате дека вашето дете станува премногу жешко и чувствува мачнина, д-р Сонг препорачува да се одморите од возењето штом можете „за да може вашето дете да излезе на свеж воздух и бавно, длабоко да вдишува за да се ресетира неговата мачнина“. Таа додава: „Мали голтки ладна вода или ладна крпа на нивното чело може да бидат смирувачки“.

Возете додека детето дреме

Ако вашето дете лесно се разболува од движењето, обидете се да ги планирате вашите долги возења со автомобил за време на неговото дремење или пред спиење, бидејќи спиењето може да помогне.

Избегнувајте екрани или книги во автомобилот

Гледањето во таблети или читањето книга може да ја влоши состојбата бидејќи бара очите да се фокусираат и може да го зголеми чувството за вртоглавица, објаснува д-р Пател. Се предлага да се слуша музика или аудиокнига, бидејќи „звукот обично не влијае врз болеста при движење“ или, повторно, врз спиењето.

Јадење лесен оброк

Грицките можат да ја влошат состојбата. Д-р Сонг советува детето да јаде лесен оброк пред долго патување, додавајќи: „Избегнувањето тешка, мрсна или слатка храна ќе му даде одмор на дигестивниот тракт, така што децата ќе имаат помала веројатност да чувствуваат гадење“.

Пробајте пеперминт и/или ѓумбир

Ставете малку есенцијално масло од пеперминт во чајот на вашето дете или дајте му бонбони пеперминт, што е „неверојатно за намалување на гадењето и грчевите во стомакот кои доаѓаат заедно со болеста при движење“, споделува д-р Сонг.

Акупресура

Откриено е дека точката на акупресурата, „Pericardium-6 (PC-6)“ ги ублажува гадењето, повраќањето и анксиозноста, вели д-р Сонг. „Тоа е многу смирувачка точка, што е толку важно кога сте болни од движење“. За да ја пронајдете оваа точка, која се наоѓа над внатрешниот набор на зглобот на вашето дете помеѓу двете големи тетиви што се протегаат по подлактицата, д-р Сонг предлага да ги споите вториот, третиот и четвртиот прст. Потоа, можете грубо да ја измерите оваа ширина со прстите и да го користите тоа мерење за да го измерите истото растојание од наборот на нивниот зглоб и да откриете каде се наоѓа PC-6. Потоа, користете ги палците за да извршите цврст, но сепак нежен притисок 1 до 5 минути. „Направете континуиран притисок надолу или масирајте ја точката со мали, бавни кружни движења додека прстите цврсто ги држите на точката“, објаснува д-р Сонг.

Обидете се со хомеопатски или обичен лек

„Управувањето со лекови за некои луѓе е оправдано“, вели д-р Хадсон. „Лековите како што се скополамин, кој се нанесува како мал фластер зад увото, и антихистаминици кај деца постари од 2 години често се користат за мачнина при патување“. Се разбира, секогаш треба да се консултирате со педијатарот на вашето дете пред да започнете со нов лек или додаток.

Земање длабок здив

Понекогаш не можете да излезете од автомобилот или да најдете олеснување на друг начин. Ако можете, обидете се да му помогнете на вашето дете да го забави дишењето. „Само забавување и смирување на здивот ќе помогне да се намалат гадењето и анксиозноста поврзана со болеста при движење“, вели д-р Сонг. „Моите омилени алатки за да ги учам децата се дишењето во кеса и дишењето од стомакот – и двете можат да ја подобрат не само болеста на движење, туку и стресот, анксиозноста, несоницата, фокусот/вниманието и многу повеќе.

Барајте предупредувачки знаци за нешто посериозно

Додека ја лекувате болеста при движење на вашето дете, внимавајте да не развило некои посериозни симптоми.

– Ако вашето дете има симптоми на болест при движење во моменти кога не е вклучено во активност на движење, особено ако има и главоболка, тешкотии со слухот, гледањето, одењето, зборувањето или ако зјапа во една точка, кажете му на вашиот педијатар – вели д-р Хадсон, бидејќи „ова може да се симптоми на други проблеми освен мачнина при патување.

Автор: Сидни Елис

Извор912

X