Породувањето е круна на вашата бременост. Тоа е истовремено возбудлив момент и малку страшен, но потоа ќе го држите вашето малечко бебе в прегратка. За да ви го олесниме тој ден, но и тој момент, ви пренесуваме неколку совети за полесно породување:

Не плашете се

Знаеме дека е полесно да се каже отколку да се направи, но важно е да останете смирени за време на породувањето. Паниката предизвикува лачење на адреналин, кој ја одвлекува крвта од матката и го прави породувањето помалку ефикасно. Дишете длабоко за да ја зголемите контракцијата на матката и фокусирајте се на релаксација. Верувајте дека вашето тело е способно да донесе бебе на светот – на крајот на краиштата, за тоа е создадено!

Не брзајте во болница

Првата фаза од породувањето може да потрае, затоа јавете се во болница и побарајте совет кога ќе мислите дека породувањето започнало. Обидете се да останете дома што е можно подолго во опуштена атмосфера. Одморете помеѓу контракциите и јадете често и по малку за да ја зачувате својата сила. Дозволете му на вашиот партнер да го стори истото!

Слушајте ја медицинската сестра

Медицинските сестри и лекарите се таму со причина и нивните упатства ќе ви го олеснат породувањето. Кога вашата медицинска сестра ќе ви каже да престанете да туркате и да земете длабок здив, таа го прави тоа затоа што внимателно го следи вашето тело. Тие неколку секунди би можеле да бидат важни бидејќи овозможуваат вагиналното ткиво да се приспособи на главата на бебето, со што е помала веројатноста дека вашиот перинеум ќе пукне.

Бидете подготвени за сите можности

Не замислувајте совршено породување. Ако си кажете дека целосно природно породување е сè што сакате, ќе бидете разочарани ако на крајот ви требаат лекови. Никогаш не можете да бидете сигурни како ќе помине породувањето, затоа слушајте го советот на лекарот. Ако ви треба епидурална – тогаш ви треба, и не сте помалку достојни поради тоа.

Подгответе се

Породувањето никогаш не е безболно, затоа прашајте однапред за достапните лекови против болки за да не морате да донесувате одлука кога сте исцрпени. Колку ќе биде болно вашето породување, воопшто не зависи од тоа колку сте силни или храбри, туку од вашето тело и бебето што го носите. Не треба да чувствувате вина ако побарате лек за болка.

Планирајте однапред

Ако размислувате за епидурална аналгезија, прашајте дали е секогаш достапен анестезиолог, кога можете да го добиете, кога постапката не може да се изврши и како ќе продолжи. Бидете добро информирани и консултирајте се со вашиот лекар.

Останете на нозе

Најдоброто нешто што можете да го направите за да го олесните породувањето е да се движите и да останете мирни. Гравитацијата ќе му помогне на бебето побрзо да се движи низ породилниот канал. Ќе мора да легнете за да ве прегледаат, но потоа повторно станете. Ако сте уморни, спуштете се на раце и колена, но најважно е да се движите.

Проверете ги стапалата

Епидуралната не функционира целосно секогаш. Понекогаш подобро функционира на едната страна. Побарајте од вашиот партнер или сестра да ги допре вашите стапала. Ако некое е многу постудено или поиспотено, епидуралната работи само на едната страна и веројатно ќе добиете друга.

Запомнете дека акушерките сето тоа го виделе многу пати

Повеќето жени се загрижени дека ќе извршат нужда за време на породувањето. Притисокот на главата на бебето додека минува низ породилниот канал може да ги стимулира цревата, поради што тоа се случува толку често, но повеќето жени дури и не го сфаќаат тоа – тие се премногу зафатени со туркање! Не мора да ви е непријатно, бидејќи ништо не можете да направите за да го спречите тоа, а честопати е добар показател дека породувањето напредува.

Извор912

X