Да се ​​стане родител, може да биде малку тешко, особено кога советите се слеваат од сите страни. Така, во продолжение проследете го овој практичен водич со брзи совети од родители и експерти кои се запознаени со оваа тематика, а насоките ќе ви ја дадат потребната самодоверба за да ја прифатите вашата нова улога.

Живејте во сегашноста – Со ова имате дозвола да престанете да се грижите за вашата листа за проверка: перење алишта, доење, купување пелени – и да научите да бидете до вашето бебе. Уживајте во вашите драгоцени моменти заедно – вели д-р Вејн Флејзиг.

Опуштете се околу оброците за малите деца – Очекувајте чудни навики во исхраната. Понудете разновидност. Не притискајте, не кревајте паника. Децата ќе јадат кога ќе бидат гладни – вели Кони Дикман од Универзитет „Вашингтон“ во Сент Луис.

Држете се до раното одење на спиење – Вашето дете ќе го добие потребниот сон, а вие ќе можете да ги наполните батериите – вели д-р Џоди Миндел, авторка на „Спиење низ ноќта“.

Кажете не – Колку побрзо ќе ги одбиете барањата што не се во најдобар интерес на вашето дете, толку помалку пати ќе треба да го сторите тоа. Можете да кажете „не“ еднаш во супермаркет кога вашето дете ќе побара да купи кутија сладолед – вели м-р Дејвид Лудвиг, автор на „Крај на борбата за храна“.

Создајте мини традиции – Закачете балони околу масата во кујната ноќта пред роденденот на вашето дете за да се разбуди за посебниот ден. Направете смешен шум кога сте само вие и вашите деца во лифт. Применете ракување што само тие го знаат – и зачувајте го за големи моменти – вели Харли А. Ротбарт, автор на „Родителство без каење“.

Подгответе се за деновите на болести – Направете резерви од пијалаци за рехидратација или витаминска вода за да не морате да трчате до продавница среде ноќ кога вашето малечко повраќа – вели м-р Венди Хантер, детска болница „Реди“, Универзитет во Калифорнија, Сан Диего

Запознајте го вашето дете – Секое дете е единствена комбинација на сили и предизвици. Обидете се да го приспособите вашиот одговор за да одговара на детето пред вас – вели д-р Ајлин Кенеди-Мур, автор на „Паметно родителство за паметни деца“

Најдете ја вашата екипа – Идентификувајте ги луѓето на кои можете да им се јавите кога треба да се искажете – пријатели кои ќе го дадат своето мислење и ќе ја држат устата затворена кога не го барате тоа, и кои би отфрлиле сѐ за да бидат тука за вас и вашето семејство (и обратно). Сакајте ги многу и често заблагодарувајте им се – вели Лејси Данкин, самохрана мајка на шест деца.

Запомнете дека сте пример за децата – Направете мајчинството да изгледа привлечно, за вашето дете да посака да има деца, а вие да бидете баба и дедо еден ден. Ако сте секогаш под стрес, налутени или зафатени, тоа нема да биде инспирација за вашите деца некогаш да станат родители – вели д-р Венди Могел, авторка на „Благословот на повреденото колено“.

Дозволете му на вашиот партнер да ја преземе контролата – Тој е целосно вклучен, па затоа охрабрете го да биде задолжен за капење, читање или што било друго. Тоа се одлични активности за поврзување – и можност за да земете здив – вели Дејвид Л. Хил, автор на „Татко на татко: Професионално родителство“.

Зборувајте за финансиски одлуки – Кога купувате некое сирење затоа што е поевтино (и исто толку вкусно) или одлучувате да не купите чанта што ви се допаѓа „додека не биде на распродажба“, објаснете му го вашето размислување на вашето дете – вели Фарнош Тораби, мајка на две деца и водител на поткаст.

Читајте му на вашето дете секој ден – Тоа помага да се изгради имагинација и е добро потрошено време – вели Кристин Холбаум, мајка на две деца и авторка на „Моќта на бавното темпо“.

Правете мали чекори со големи промени – Од шишенце до малечка чаша? Од колевка во креветче? Секако дека сакате овие транзиции да поминат непречено и брзо, но тоа може да биде огромна промена за вашето малечко. Оставете го да си игра со новата чаша или прво седнете и читајте заедно во новиот кревет. Откако ќе се навикне на новите искуства, можете да го официјализирате гасењето на светлото – вели Харолд С. Коплевич.

Помогнете му на вашето бебе да заспие само – Нахранете го на почетокот на вашата рутина пред спиење. По капењето, читањето книги и гушкањето, спуштете го бебето додека е поспано, но сѐ уште будно. Ако го храните или го нишате за да заспие, секогаш ќе му треба вашата помош за да потоне во сон – вели д-р Миндел.

Дајте им задолженија – Вашите деца нека работат низ дома така што ќе ги испразнат кантите за ѓубре, ќе го наместат креветот, ќе ја наместат масата и ќе ги остават играчките. Помагањето во домашните задачи ја гради самодовербата затоа што им верувате дека ќе ја завршат работата – вели Мартин Р. Ајхелбергер од Детски национален медицински центар.

Верувајте им на вашите инстинкти – Дури и ако не можете да дијагностицирате што не е во ред кога вашето дете не се чувствува добро, вашиот инстинкт ќе ви каже дека треба да му се провери состојбата на лекар – вели Ари Браун, автор на „Бебе 411“.

Не станувајте домашниот слуга – Вашите деца се подготвени за компетентност. Создајте им навика да ја закачат својата јакна во плакарот и да ја ставаат својата валкана облека во корпата уште на рана возраст, за да не морате сѐ вие самите да правите – Д-р Могел.

Кога не сте во право, признајте го тоа – Ако се шегувате со вашето дете (или вашиот партнер), извинете се. Ова ќе го научи детето дека е во ред да се направи грешка сѐ додека вие ја признавате и велите дека се извинувате – вели д-р Алис Домар, автор на „Наоѓање мир за мајката која очекува бебе“.

Поттикнете ја хармонијата помеѓу браќата и сестрите – За време на вечерата, секое дете наизменично нека кажува што му се допаднало кај неговиот брат или сестра тој ден. Ова им помага на децата да ги бараат позитивните страни во нивните браќа и сестри наместо негативните – Лејси Данкин.

Бидете подготвени како извидници – Никогаш не излегувајте од дома без барем еден сет облека за пресоблекување за секое мало дете – вели д-р Хил.

Чувајте се од нескромниот родител – Кога познајниците се фалат со своето брилијантно или суперталентирано дете, опуштете се. Најверојатно претеруваат или лажат – д-р Могел.

Кажувајте „приказни за возраста“ – Пред спиење вашето дете нека избере број помал од вашата сегашна возраст. Потоа кажете му за нешто интересно што ви се случило на таа возраст – вели Дејл Мекгован, татко на три деца и автор на „Воспитување слободумни деца“.

Оставете го телефонот – Кога сте со вашите деца, тој повик/текстуална порака/е-пошта може да почека. Тие знаат кога не обрнувате внимание – вели м-р Дејвид Фаслер, автор на „Помогни ми, тажен сум: препознавање, лекување и спречување на детската и адолесцентната депресија“.

Излегувајте надвор – Обидете се да поминувате барем неколку минути секој ден надвор заедно. Тоа е шанса да избегате од екраните и седечките активности и да воспоставите ритуали што ќе му користат на вашето дете доживотно – вели Венди Сју Свансон.

Бидете будалести – Животот може да биде премногу сериозен. Дозволете им на вашите деца да ве видат како се смеете, да прават смешни лица со вас и да се бркате низ куќата велејќи: „Ќе те фатам!“ вели д-р Домар.

Бидете родител, а не пријател – Вашата работа не е да бидете популарни. На вашите деца можеби нема секогаш да им се допаѓате. Но, длабоко во себе тие секогаш ќе ве сакаат затоа што поставувате јасни очекувања – д-р Ајхелбергер.

Направете ја математиката позабавна – Искористете ја секоја пригода да си играте со бројки, големини и форми. Пребројте ги портокалите и јаболката додека ги ставате во кесата во продавница. Прашајте го вашето дете која кутија за житарки е највисока. Посочете го кругот во часовникот и правоаголникот во прозорецот -вели д-р Дебора Стипек, авторка на „Мотивирани умови: Воспитување на децата со цел да го сакаат учењето“

Само танцувајте – Кога сте изморени од бескрајните барања, вклучете музика и исфрлете ја негативната енергија. Тешко е да не се насмеете кога се опуштате (и ги гледате вашите деца како танцуваат) – вели Лејси Данкин.

Одговарајте на бескрајните прашања „зошто“ – Ова е полесно да се каже отколку да се направи, но малите деца се љубопитни за сè во нивниот свет. Ако престанете да одговарате на нивните прашања, тие може да престанат да прашуваат – вели Ракел Д’Апис.

Направете резервна копија од вашите фотографии и видеа – Не сакате да изгубите незаменливи дигитални спомени. Инвестирајте во резервен хард диск или услуга на „облак“ – вели м-р Даршак Сангави, автор на „Мапа на дете“.

Покажете му на вашето дете како да ги поздравува луѓето – Научете го вашето дете да воспоставува контакт со очите, да се насмевнува и да поздравува некое ново лице во различни ситуации. Потоа нека ги испроба тие ситуации. Имате само една шанса да оставите прв впечаток – вели Феј де Мујшонт, мајка на две деца.

Благодарноста во центарот на вниманието – Применувајте го значењето на терминот „најдобар дел од денот“ и прегледувајте го навечер. Размислувањето за добрите работи е прекрасна практика која поттикнува среќа и оптимизам – д-р Свансон.

Чекорете напред и блескајте – Кажете му на вашето дете, преку вашите постапки и зборови, колку го сакате и што мислите дека е посебно кај него – д-р Флејзиг.

Автор: Дејвид Спароу

Извор912

X