Придобивките од сокот од цвекло се познати уште од античко време. Цвеклото е многу богато со железо, па затоа сокот од цвекло им се препишува на децата за да го зголеми нивото на хемоглобин, да го подобри составот на крвта и да го стимулира формирањето на црвените крвни зрнца. Јодот, цинкот, бакарот и манганот што ги содржи сокот од цвекло помагаат во чистењето на телото од токсини.

Сокот од цвекло е многу евтин, но ефикасен лек, па дефинитивно треба да го користите. Сепак, имајте на ум дека сокот од цвекло не може да се дава во големи количини и пред да му го понудите на дете, потребно е да се консултирате со лекар.

Цвеклото е богато со минерали и витамини како што се железо, калциум, магнезиум, калиум, витамин А, Б-комплекс, витамин Ц, витамин К и витамин Е. Ако вашето дете е анемично поради недостиг на железо во крвта, тогаш тоа е совршен лек.

Во текот на својот раст, цвеклото апсорбира многу нитрати, соли и други штетни материи од почвата. Поради оваа причина, јадењето корен може негативно да влијае врз функцијата на бубрезите. Цвеклото е алерген зеленчук, па затоа треба многу внимателно да се внесува во исхраната на детето, почнувајќи со неколку капки сок.

Кога се внесува во исхраната на бебињата?

Цвеклото може да се внесе многу рано, се смета за една од првите намирници внесени во исхраната на бебето. Можете да му давате сок од цвекло на детето истовремено со воведувањето варен зеленчук, но таквиот сок мора да се разреди со вода или да се дополни со други сокови. Чистиот сок од цвекло може да биде премногу силен за стомакот на бебето, затоа внимавајте додека детето не наполни една година.

Постарите деца можат слободно да консумираат сок од цвекло, освен ако немаат стомачни проблеми, дијареја, дијабетес или бубрежни заболувања.

Сок од цвекло за зајакнување на имунитетот

Првата порција сок треба да биде многу мала, само неколку капки. Потоа, секој ден, зголемувајќи ја дозата за половина лажичка, по една недела треба да ја доведете до 30 милилитри – 6 лажички. И до крајот на првата година бебето може безбедно да пие 100-120 милилитри сок дневно. Во исто време, за деца под 3 години, подобро е да се разреди сокот со вода во сооднос 1:1.

Доколку сте подготвиле сок за вашето дете, потребно е да го консумира веднаш за да не ги изгуби хранливите својства. Витамините и микроелементите од свежо цедениот сок совршено ги апсорбира детскиот организам, затоа е важно да го пие што почесто. Благодарение на ова, имунолошкиот систем на децата се подобрува.

За постаро дете, над седум години, претворете го овој сок од цвекло во многу добар и хранлив пијалак.

Состојки:

2 цвекла
1 јаболко
1 морков
1 парче ѓумбир
2 супени лажици сок од лимон

Подготовка:

Цвеклото, јаболкото и морковот исечкајте ги на парчиња доволно мали за да ги ставите во соковникот. Потоа изрендајте малку ѓумбир и додајте сок од лимон.

Извор912

X