Некои жени се толку чувствителни на говорот на телото и на промените на телото во бременоста што точно знаат кога се бремени без посебни тестови. Од друга страна, многу жени дури и не се сомневаат во бременоста до отсуството на менструација, што е можеби најдобриот прв показател за бременост.

Дали сите жени ги имаат првите симптоми на бременост?

Првите симптоми на бременост варираат од жена до жена, па дури и од бременост до бременост, па може да се случи една жена да има сосема различни први симптоми во нејзината втора бременост. Исто така, бидејќи раните симптоми на бременост често укажуваат на доаѓање на менструалниот циклус и што се случува потоа, можеби имате некои од симптомите кои нема да ги препознаете.

Важно е да се има предвид дека симптомите можат да бидат предизвикани од други работи освен бременост. Единствениот начин да се потврди бременоста е да се направи тест.

Неколку дена по зачнувањето, оплодената јајце-клетка се прицврстува на ѕидот на матката. Овој процес може да ги предизвика првите симптоми на бременост: пулсирање, а понекогаш и грчеви. Познат како имплантационо крвавење, овој прв симптом се појавува 6 до 12 дена по оплодувањето на јајце-клетката.

Грчевите се слични на менструалните и некои жени погрешно го сфаќаат овој симптом како предменструален синдром. Сепак, крвавењето и грчевите се многу послаби. Други работи што можат да го предизвикаат овој симптом се правилен почеток на менструацијата, промена на менструацијата, користење различни апчиња за контрацепција, инфекција или абразија за време на сексуалниот однос.

Со крвавењето може да забележите белузлав исцедок од вагината. Ова е поврзано со фактот дека веднаш по зачнувањето ѕидовите на вагината стануваат помеки, па затоа се зголемува бројот на мукозните клетки и се јавува вагинален исцедок. Исцедокот може да продолжи за време на бременоста, но обично е безопасно и не бара никаков третман или лекување. Меѓутоа, доколку забележите дека исцедокот има непријатен мирис или чувствувате чешање и печење, треба да посетите лекар. Тие можат да бидат знаци на габична или бактериска инфекција.

Промена во градите

Промените на градите се уште еден многу чест симптом на бременоста. Кога ќе забремените, вашето тело брзо ги менува хормоналните нивоа. Поради промената на хормоните, може да почувствувате дека вашите гради се отечени, осетливи или ве чешаат со недели. Може да почувствувате дека се потешки или потопли од вообичаеното или се чувствителни на допир. Обично, областа околу брадавиците, наречена ареола, може да се затемни.

Но, бременоста не е единственото нешто што може да влијае врз промените на градите. И хормоналната нерамнотежа поврзана со бременоста може да биде одговорна за овие промени.

Замор

Чувството на невообичаен замор е ран симптом на бременост кој може да се појави една недела по зачнувањето. Постојаниот замор често се поврзува со високо ниво на хормонот прогестерон во телото, иако заморот може да укажува на намалување на шеќерот во крвта, намалување на крвниот притисок и зголемено производство на крв.

Заморот кој не е поврзан со бременоста може да биде предизвикан од стрес, физички напор, депресија, настинки и грип или некоја друга болест.

Утрински мачнини

Зголеменото ниво на естроген во телото може да го забави празнењето на желудникот. Ова е еден од раните симптоми на бременост, гадење или како што многу жени го нарекуваат утринска мачнина. Не секоја жена ги чувствува овие симптоми. Чувството на гадење обично се јавува во секое време од денот.

Освен што чувствуваат мачнина, некои жени имаат аверзија кон одредена храна или прекумерна желба за одредена храна кога се бремени. Овие рани знаци на бременост се поврзани и со хормоналните промени. Ефектот може да биде толку силен што дури и помислата на вашата омилена храна може да ви предизвика гадење.

Постојат и други состојби кои влијаат на овој симптом. На пример, гастроинтестиналната чувствителност или некои други болести може да бидат одговорни за чувството на гадење. Промените во исхраната, стресот, депресијата, па дури и предменструалниот период може да се вбројат во желбата или одбивноста кон одредена храна. Гадењето, желбата или аверзијата кон одредена храна може да траат во текот на целата бременост. За среќа, многу жени чувствуваат дека овој симптом поминува или значително се намалува во 13. или 14. недела и на тој начин целосно или делумно исчезнува до крајот на бременоста. Во меѓувреме, важно е да разговарате за вашата исхрана со вашиот гинеколог кој ќе ви објасни како да се храните за вие и вашето бебе да ги добиете сите потребни материи за раст и развој на фетусот.

Доцнење на менструацијата

Најочигледниот ран симптом на бременоста, и оној што ги поттикнува многу жени да направат тест за бременост, е доцнењето на менструацијата. Но, не сите отсуства или одложувања на менструацијата се предизвикани од бременост, ниту пак сите бремености се поштедени од менструалното крвавење.

Други симптоми на рана бременост

– Нарушената рамнотежа на хормоните во вашето тело може да предизвика многу симптоми: Многу жени имаат потреба за често мокрење, што го чувствуваат од 6. до 8. недела по зачнувањето. Иако ова може да биде предизвикано од уринарни инфекции, дијабетес или прекумерна употреба на диуретици, доколку сте бремени, најверојатно зголемувањето на хормоните во вашето тело предизвикува често мокрење.

– Зголеменото ниво на прогестерон може да предизвика запек. Прогестеронот предизвикува храната да минува низ цревата многу побавно. Пиењето многу течности, вежбањето и јадењето храна богата со растителни влакна ќе ви помогнат да се справите со овој проблем. Честите промени на расположението се карактеристични во текот на првиот триместар.

– Во првиот триместар карактеристични се честите промени на расположението. Тие се, исто така, поврзани со промена на нивото на хормоните.

– Многу жени забележале чести главоболки или доживеале хронична болка во грбот.

– Вртоглавица и несвестица може да се поврзат со проширени крвни садови, низок крвен притисок или низок шеќер во крвта.

Ако сте бремени, може да ги почувствувате сите овие симптоми или само еден или два. Но, доколку некој од овие симптоми стане проблем, задолжително посетете го вашиот лекар.

Извор912

X