Алергијата не е болест, туку реакција на телото на алерген кој може да влезе во телото на детето со вдишување или преку контакт со кожата. Како да препознаете на што е алергично вашето дете и што да правите?

Родителите често се исплашени затоа што не ги препознаваат симптомите на алергија на детето, па течењето на носот, исипот, проблемите со варењето или раздразливоста на детето го припишуваат на болест или настинка. Алергијата не е болест, туку нарушување на имунолошкиот систем при што телото станува пречувствително на одредена супстанција која е алерген. Од книгата „Што да очекуваме во втората и третата година?“ ви ги пренесуваме најчестите алергени и како да му помогнете на вашето дете полесно да ја надмине алергијата.

Алергени на храна

Кај доенчињата и малите деца, храната што прво ќе предизвика алергиска реакција се белките од јајцето и кравјото млеко, а потоа пченицата и агрумите. Многу деца се алергични и на соја и на производи од соја и на некои прехранбени адитиви, како што се аспартам, БХА/БХТ, одредени бои, мононатриум глутамат, нитрати, нитрити и сулфиди. За среќа, децата се помалку алергични на храна која има најголем потенцијал за силна реакција – кикиритки, сусам, школки, риба. Бидејќи многу алергени се „скриени“ во преработената храна (на пример, масло од орев, млечни протеини и хидролизирани растителни протеини од соја), потребно е внимателно да се читаат декларациите – бидејќи формулациите може да се променат, па секогаш добро читајте ја етикетата на производот.

Ако вашето дете е алергично на млеко, запомнете дека иако на етикетата пишува дека е „немлечен“ производ, тоа не значи дека производот е целосно без млеко (на таквите производи може да има погрешни етикети). Прашајте за состојките во одредено јадење кога одите во ресторан или кога одите на нечија вечера – информирајте ги сите оние што се грижат за вашето дете дома или во странство за алергиите што ги има вашето дете. За да се осигурите дека вашето дете нема недостиг на хранливи материи кога отстранувате одредена храна од вашата исхрана, секогаш додавајте еднакво хранлива замена за храна. Користете брашно од овес, ориз и јачмен наместо пченично брашно, наместо сок од портокал користете манго, диња, брокула, карфиол и слатки црвени пиперки, наместо јајца користете месо, живина и сирење. Ако децата што имаат алергии во семејството доцна се одвикнат на доење (по една година) и ако доцна им се воведува храна која е силно алергена, алергијата на храна може да се спречи.

Полен

Ако се сомневате на алергија на полен (показател за времетраењето на симптомите додека има полен во воздухот, а нивното исчезнување се совпаѓа со сезоната на полен), држете го детето внатре додека воздухот е заситен со овој алерген (обично наутро) или на особено ветровито време во сезоната на цветање (пролет, крајот на летото или есента, во зависност од видот на поленот), секој ден мијте ја косата (за да го отстраните поленот), а на топло време вклучете го клима-уредот наместо да го отворите прозорецот. Косете ја тревата за да го намалите производството на полен. Ако имате домашно милениче, тоа може да собира полен и надвор од дома, па затоа треба и него почесто да го капете. За деца што имаат тешка форма на алергија на полен, се препорачува да одат во област каде што нема полен или го има многу малку во воздухот, доколку е изводливо. Некои луѓе имаат алергиска реакција на елката и другите зимзелени растенија кои се внесуваат во куќата. Причината може да биде и тоа што поленот се закачува на боровите иглички (па затоа се препорачува да се измие борот за да се отстрани поленот од иглите); но почесто тоа е реакција на силен мирис. Во овој случај смреката не се препорачува бидејќи има најинтензивен мирис.

Животински влакна и алергии предизвикани од домашни миленици

Всушност, најчеста причина се ситните честички од излупената животинска кожа, кои се задржуваат во воздухот. Но, некои луѓе се алергични на животинска плунка или урина, а изметот од мачки и мали животни чувани во кафези може да биде голем проблем. Влакната на мачката се поголем проблем од влакната на кучињата, а животните со долги влакна се поголем проблем од оние со кратките. Ако се сомневате и имате потврда дека детето е алергично на домашно милениче, обидете се да го чувате тоа животно во посебна просторија, надвор од контакт со детето. Би било добро да го чувате животното што почесто во дворот, подрумот или гаражата (ако имате такви можности), да го капете секоја недела, да се ослободите од теписите кои го покриваат целиот под, тапациран мебел и други површини кои ги задржуваат влакната на животното и да користите прочистувач на воздух со специјални филтри. Доколку алергијата е многу тешка, единствено решение е да најдете нов дом за вашето домашно милениче.

Бидејќи коњските влакна, исто така, можат да бидат причина за алергии, не користете душеци или четки од коњски влакна – треба да избегнувате и килими, теписи и украси од животинска кожа. Некои деца се алергични на птици, па запомнете го тоа ако не можете да ја пронајдете причината за алергијата на вашето дете. Внимавајте перниците да не бидат наполнети со пердуви, па одлучете се за синтетички полнења.

Куќна прашина

Кај луѓето што се алергични на домашна прашина, прашината не е причина за нивното кивање, туку грините кои се наоѓаат во домашната прашина. Овие мали суштества како микроскопски инсекти можат да го наполнат воздухот во вашиот дом и така сите вие ги вдишувате без воопшто да бидат забележани. На многу луѓе воопшто не им пречат грините, но за некој што е преосетлив, тоа е огромен проблем. Ако се сомневате дека детето има алергија, ограничете ја изложеноста на прашина со тоа што почесто ќе ја отстранувате, особено во собата на детето и каде што тоа најдолго се задржува.

Секојдневно отстранувајте ја со влажна крпа или спреј за мебел додека детето не е во просторијата, колку што е можно почесто со правосмукалка чистете ги теписите и тапацираниот мебел, а подот мијте го со влажна крпа; во детската соба избегнувајте теписи со реси, завеси и други површини кои фаќаат прашина; често перете ги полнетите играчки, како и ќебињата (во топла вода, ако е можно); чувајте ја облеката во пластични кеси; покријте ги душеците и перниците со херметички материјали; ставете филтри на греалките, инсталирајте прочистувачи на воздух. Завесите, прекривките и сличните предмети треба да се мијат најмалку двапати месечно или целосно да се вадат. Веројатно најважно е да се задржи влажноста на умерено ниско ниво. Грините не можат да преживеат во воздух каде што влажноста е под 50 проценти (некои експерти препорачуваат уште помала – помеѓу 20 и 30 проценти). Прашајте го алергологот на вашето дете дали можете да користите спреј против грини на теписи и тапациран мебел.

Мувла

Ако вашето дете е алергично на мувла, контролирајте ја влажноста во вашиот дом со користење уред за да ја намалите влажноста во воздухот, да обезбедите соодветно проветрување и да ја отстраните пареата од кујната, алиштата или бањата. Областите каде што најчесто се собира мувла (канти за ѓубре, фрижидери, завеси за кади, плочки за бања, влажни агли) треба темелно да се исчистат со средство против мувла. Ако имате фрижидер што се самоодмрзнува, не заборавајте редовно да го празните садот со вода што се акумулира при одмрзнувањето. Обојте го подрумот и другите потенцијално влажни простории со боја што не дозволува да се формира мувла. Не дозволувајте влажната облека или чевлите да ви седат наоколу. Ограничете го бројот на саксии во куќата и не е препорачливо да чувате огревно дрво во куќата. Ако навистина треба да имате жива елка, која често собира мувла, чувајте ја во куќата само неколку дена. Погрижете се одводите околу вашата куќа да се во добра состојба, не дозволувајте да се акумулираат купишта лисја или други растителни остатоци и погрижете се да допира доволно светлина до дворот и куќата за да спречите формирање на мувла во влажните места. Покријте го песокот во кој игра детето ноќе и кога врне; а кога времето е убаво и сончево, нека биде изложен на сонце.

Пчелин отров

Дете што е алергично на пчелин отров треба да избегнува места каде што се собираат пчели или оси (на пример, цветни градини). И погрижете се секогаш да имате при рака комплети за прва помош во случај на убод од пчела.

Различни алергени

Можете да отстраните многу други можни алергени од околината на вашето дете: волнени ќебиња (користете памучни или синтетички) и волнени алишта (користете памучни маици и ветровки исполнети со синтетичка смеса); перници со пердуви (користете перници исполнети со пена или хипоалергенски полиестер, кога детето ќе биде доволно старо за перница); чад од тутун (не дозволувајте пушење во куќата, а на други места не дозволувајте детето да остане во близина на чад од тутун); парфеми (користете влажни марамчиња и спрејови без мирис); сапуни (користете само хипоалергични); детергенти (можеби ќе треба постепено да се исфрлат или да се користат оние што се помалку иритирачки).

Извор912

X