Можеби го знаете ова чувство? Се чувствувате како да сте бремени 28 месеци и не можете да бидете поголеми? Ви пренесуваме што мислат и што чувствуваат бремените жени кои го надминале терминот за пораѓање.

1. Зошто стомакот има агли?

Непосредно пред терминот – лактите, колената и рацете на бебето ќе го одвлечат вниманието на скулптурните кривини на стомакот, создавајќи агли и брановидни линии. Не грижете се, тоа е сигурен показател дека сте подготвени за породување, бидејќи стомакот достигнува капацитет и излегувањето на вашето малечко станува неизбежно.

2. Во ред е да се удрат луѓето што прашуваат дали бебето пристигна, нели?

„Има некакви вести?“ или „Има знаци за породување?“ или „Се роди бебето?“  Сите овие причини се шлаканица в лице. Зошто луѓето поставуваат вакви прашања 100 милиони пати на ден? Драги бремени жени, желбата да ги удрите овие луѓе е сосема нормална и оправдана.

3. Што ако, на крајот на краиштата, не сум подготвена да бидам мајка?

Во бескрајните непроспиени ноќи – ова се вообичаени мисли во животот на бремената жена која го надминала терминот. Обично се појавуваат кога бебето во матката го користи вашиот мочен меур како играчка или „донира“ догорувачка доза металоиди на вашето истегнато и исцрпено тело.

4. Зошто не можам да го натерам бебето да излезе сега?

Кога се чувствувате сосема подготвени, кога ги прочитавте сите книги, вашата породилна торба е подготвена и името на бебето е речиси сигурно – фрустрацијата доаѓа до кулминација затоа што сфаќате дека бебињата имаат своја агенда кога станува збор за нивното раѓање и не, не постои ништо што можете да го направите за вашето бебе да излезе. Наместо фрустрирање, опуштете се и одморете се во овие последни денови без бебе и уживајте во добра книга, музика или омилените серии и филмови.

5. Дали градите можат да бидат уште поголеми?

(Предупредување: Да, можат!) Доволно е да се каже дека некои од нас отсекогаш сакале малку поголеми гради, додека други не можат да замислат ништо полошо од тоа.

6. Која сум јас воопшто?

Кога ќе се погледнете во огледало, можеби нема да ја препознаете жената што гледа во вас, затоа што се чини дека изгледате поголеми со секој поминат ден. Дури и ако не сте навикнати на вашиот нов изглед, тоа ќе се промени повторно за неколку дена и повторно ќе бидете на самиот почеток. Уживајте во чудната нова верзија на себеси!

7. Колку е всушност лута лутата храна која поттикнува породување?

Неизбежно, порано или подоцна, ќе почнете да размислувате за природни начини за поттикнување на породувањето: зачинета храна, секс, стимулација на брадавиците, возење автомобил по трнлив пат… Сè што вреди да пробате.

8. Дали моето бебе е вонземјанин?

Додека поминувате уште еден ден гледајќи го огромниот стомак, простено ви е што мислите дека имате вонземјанин во стомакот.

9. Дали сум подготвена?

И повторно, тоа е крајна мисла кога породувањето е навистина на повидок: Дали сум навистина подготвена? Никогаш нема да бидете целосно подготвени, но ќе успеете! Знајте дека: а) можете да се справите со тоа и б) секогаш можете да побарате помош ако работите се искомплицираат или ве збунуваат. Вие сте поподготвени од кога било!

Извор912

X