Доењето е природен, економичен и здрав начин на хранење на доенчето. Во првите шест месеци од животот на бебето мајчиното млеко обезбедува оптимален раст, развој и здравје. Доењето создава посебно чувство на приврзаност меѓу мајката и детето, а истовремено се лачи и хормонот окситоцин (хормон на среќата).

Доењето не е нешто што неискусните, млади мајки можат лесно или безболно да го совладаат без насоки, практика и стручна поддршка. Иако процесот на доење може да се изврши на правилен начин, болката во градите често се јавува кај доилките.

Зошто се појавува болка во градите кај доилките?

Отечените, полни и тврди гради се природен резултат на зголеменото производство на млеко, протокот на крв и лимфната течност. Отекувањето на градите обично е привремено и исчезнува кога телото ќе се приспособи на количината на производство на мајчиното млеко што одговара на потребите на бебето.

Цврсти и болни гради кај доилки

Цврстите и болни гради кај доилките може да се појават како резултат на лошата положба и нерамномерно целосно празнење на млекото од градите по доењето, прескокнување на доењето и недостиг на молзење. Кога на градите се појавуваат оток, црвенило, болни брадавици и тврди грутки, многу мајки не се сигурни што да прават. Ако рано го препознаете отокот и следите одредени чекори за лекување на болната дојка, непријатноста може да исчезне за кратко време.

Како да ја ублажите болката во градите?

Постојат одредени домашни лекови и техники за надминување на привремената, а понекогаш и мачна болка во градите. Испробајте ги овие природни методи кои докажано им помагаат на новите мајки.

Менувајте ја положбата кога доите

Промената на положбата му помага на бебето да цица на поинаков начин, што ја ублажува болката во жлездите и во брадавиците. Овој едноставен метод го стимулира движењето на млекото низ целата дојка, со што се спречува затнувањето на млечните канали, кои често му претходат на воспалението на дојката (маститис).

Експериментирајте за да ја пронајдете позицијата што ви дава најголемо олеснување.

Перницата за доење, исто така, може да ја намали вашата непријатност.

Оставете ги брадавиците да се исушат на воздух помеѓу хранењето

Кога брадавиците природно ќе се исушат по хранењето, мајчиното млеко што останало на нив ќе послужи како заштита и навлажнувач. Млекото содржи природни антисептички масла кои ќе ја хидрираат кожата и ќе помогнат во ублажување на болката од испуканите брадавици.

Заедно со мајчиното млеко, пробајте масло од авокадо или витамин Е. И двете ќе ви помогнат.

Крем за гради за доење

Нанесете крем за доење без рецепт кој содржи чист ланолин за да ги заштитите брадавиците од сушење. Ако брадавиците се чувствителни, суви, испукани и болни, ланолинот ќе ја ублажи иритацијата и ќе им обезбеди смирувачка нега.

Откако ќе го нахраните бебето, нанесете го кремот на брадавиците и ареолата и оставете воздухот да го исуши (не носете градник). Овие кремови се многу практични бидејќи се целосно природни, па не треба да се бришат пред доење.

Користете облоги од магдонос за гради и листови зелка

Ова се докажани народни лекови за маститис. Маститисот е воспаление на ткивото на дојката кое е вообичаено кај доилките. Покрај болката и топлината во воспаленото место, може да се развијат симптоми слични на грип, па дури и бактериска инфекција доколку не се лекува веднаш. Во случај на болка и воспаление на градите, важно е да продолжите со доењето бидејќи тоа ќе помогне побрзо да закрепнете. За да се стимулира протокот на млеко, може да помогне шише со топла вода или топла бања и туш.

За градите се препорачува да се користат и облоги од магдонос. Ставете го магдоносот на болното место, покријте го со топла, влажна крпа и легнете. Ставете термофор со топла вода на облогата и останете во истата положба 20 минути. Повторете ја постапката двапати на ден.

Кога ќе се појави болка или воспаление на градите, природен лек кој покажал одлични резултати е зелката. Листовите од зелка можат да помогнат при многубројни непријатности при доењето.

Облозите од зелка на градите можат да направат чуда за болката и воспалението кај маститисот. Истражувањата покажуваат дека ладните листови зелка се исто толку ефикасни како топлите облоги доколку чувствувате непријатност и надуеност на градите. Кога станува збор за зелка, секогаш користете свежи листови.

Подготовка

  • Листовите зелена зелка исчистете ги, измијте ги и исушете ги.
  • Исечете ги во големина што најдобро ќе одговараат на вашите гради.
  • Чувајте ги листовите во херметички сад и во фрижидер.

Покријте ги целите гради со ладни листови зелка, освен брадавиците, а најлесно е да ги вметнете во лабав градник. Оставете облогите да дејствуваат 20 минути. Потоа извадете го градникот и измијте ги и исушете ги градите со крпа. Правете го овој третман трипати на ден, по 20 минути.

Листовите зелка се користат и за сушење на млекото, па ако продолжите да го доите вашето бебе, држете се до времетраењето, односно не надминувајте го.

Ладни облоги

Ладните облоги даваат олеснување на болните гради кај доилките. Нанесете ладна облога на градите за да ги ублажите отокот, болката и непријатноста. Користете кесичка со мраз или со замрзнат зеленчук. Завиткајте ја кесичката со тенка кујнска крпа за да ја заштитите кожата. Држете ја кесичката 10-15 минути, секој час, помеѓу хранењето.

Рицинусово масло

Рицинусовото масло е уште еден докажан лек за болни и отечени гради. Чистата крпа натопете ја во рицинусово масло и ставете ја на болните гради. Покријте ја облогата со мала крпа или памучна крпа и ставете топол термофор врз неа. Оставете го да дејствува најмалку 30 минути, можеби и подолго. Повторете неколку дена и наскоро ќе се чувствувате многу подобро!

Нежно масирајте ги „затнатите“ млечни канали

Самомасажата е одлична за болни гради кај доилки. Најлесно е да го направите ова под туш или за време на капење, кога можете да ставите сапун. Почнувајќи од брадавицата, масирајте ги градите со кружни движења во насока на стрелките на часовникот. Ако не знаете точно каде да масирате, само почувствувајте ги областите кои се тврди или кои имаат грутки. Започнете со палецот над погодената област и нежно повлечете во правец на брадавицата. Самомасажата ќе ја подобри циркулацијата во градите, што ќе ја намали болката.

Хидрирајте се!

Потребата за хидратација значително се зголемува за време на доењето. Пијте многу вода за да ја одржувате количината на мајчино млеко. Повеќе млеко значи повеќе хранење, а почестото доење го отстранува затнувањето на млечните канали и ја ублажува непријатноста. Експертите препорачуваат дневен внес до 2,5 литри течност. Покрај вода, можете да вклучите и млеко од јаткасти плодови или кравјо млеко, сокови од овошје и зеленчук и билни чаеви.

Извор912

X