Вчера во хеликоптерска несреќа загина кошаркарската легенда Коби Брајант. Иако сè уште не се објавени идентитетите на сите девет од патниците што ги загубиле животите во несреќата, потврдено е дека меѓу нив е и 13-годишната ќерка Џијана (Џиџи) Брајант. Се смета дека патниците патувале кон младинската кошаркарска академија на Брајант заедно со соиграч на Џана и нејзините родители.

Откако се рашири веста за несреќата, многу познати личности му оддадоа почит на Брајант за неговата кариера и она што го остави, и изразија сочувство до семејствата на патниците.

НБА даде изјава во која комесарот Адам Силвер ги пофали достигнувањата на Брајант, а особено неговата посветеност кон неговата ќерка, која била страстен играч на кошарка и честопати одела на натпревари со него.

– Коби беше дарежлив со мудроста што ја стекна и сметаше дека негова мисија е да ја сподели со идните генерации играчи, притоа изразувајќи особено задоволство што љубовта кон кошарката ѝ ја пренесе на Џијана – вели Силвер.

Фото: Инстаграм

Фото: Инстаграм

Фото: Инстаграм

 

 

Фото: Инстаграм

 

View this post on Instagram

 

????? #rip #kobebryant #linkinbio #giannabryant #gigi

A post shared by BCK:Celeb Kids & More (@officialbck) on

Извор912

X