Несомнено е дека улогата на мајка и татко е исцрпувачка и предизвикувачка за секој родител. Но, истовремено, тоа може да помогне да се создадат подлабоки врски меѓу родителот и детето. Кога детето ќе види дека неговата мајка се справува со животните борби да го воспитува сама, ќе се чувствува дополнително мотивирано да успее. Ќе научи и дека со независност и трудољубивост може да се постигнат многу работи.

Овие 8 познати личности ги одгледале самохрани мајки и токму тие ги инспирирале да станат познати, славни и успешни какви што се денес. За нив тие се суперхерои, слика и прилика на лојалност и сила.

Ирмелин Инденбиркен – мајката на Леонардо ди Каприо

Родителите на холивудската ѕвезда се разделиле кога тој имал една година, па го одгледала неговата мајка, која тој ја нарекува чудо што чекори. Ирмелин и Леонардо се неверојатно блиски. Актерот често ја носи својата мајка на големи настани, а во една пригода изјавил дека својот успех ѝ го должи единствено неа: – Немаше да стојам тука ако не беше таа – изјави тој.

Несомнено е дека Инденбиркен секогаш ќе има важно место во срцето на Леонардо. На прашањето кога последен пат купил дијамант за девојка, актерот одговорил: – Мајка ми е единствената личност за која би купила такво нешто.

Мери Меј Смит – мајката на Пирс Броснан

69-годишниот актер призна дека е единственото дете од распаднато семејство. Неговиот татко рано го напуштил семејството, а мајка му си заминала кога тој имал четири години. Меѓутоа, таа подоцна се вратила и се преселиле во Лондон. Броснан вели дека неговата мајка секогаш му давала голема поддршка и секогаш му велела да ги следи своите соништа.

Џудит Ен Хокинс – мајката на Хали Бери

Откако нивниот татко ги напуштил, мајката на Хали Бери сама ги воспитала и одгледала двете ќерки. Бери тврди дека нејзината мајка никогаш не ѝ рекла да се фокусира на нејзиниот изглед.

– Убавината е она што го правиш – ѝ велела таа. Исто така, нејзината мајка ја воспитала да биде силна и независна и да научи да се соочува со животните предизвици без да се потпира на другите.

Џенис Комбс – мајка на Шон Комбс

Раперот попознат како Паф Деди бил одгледан од мајка му откако на 5-годишна возраст го изгубил својот татко. И тие денес имаат нераскинлива врска.

– Постојам само поради оваа прекрасна, вредна, чесна, паметна и апсолутно неверојатна црна божица и кралица – изјави Комбс на „Инстаграм“ за 80-тиот роденден на неговата мајка. Наводно потоа ѝ подарил чек од милион долари.

Териа Џозеф – мајка на Алиша Кис

Кантавторката уште од самиот почеток ја одгледувала нејзината мајка.

– Најнеобичната жена што ја познавам. Твојот живот ми е многу скапоцен. Ми даде сè. Ти должам сè – напиша таа за роденденот на нејзината мајка.

Шели Кернс – мајката на Кристина Агилера

Родителите на пејачката се разделиле кога таа имала 7 години, а таа ретко го гледала својот татко. Агилера објасни дека силата на нејзината мајка многу ѝ помогнала во текот на животот. Гледајќи ја нејзината мајка како се мачи и се соочува со многу препреки во животот, таа се охрабри и успеа да стане личноста која е денес.

Кора Блајџ – мајка на Мери Џеј Блајџ

И оваа пејачка е одгледана од самохрана мајка, а животот на ниту една од нив не ѝ бил лесен. За среќа, ги надминале сите тешкотии.

– Те сакам многу и благодарна сум за безусловната љубов што ми ја даде – ѝ рекла Блајџ на нејзината мајка на нејзиниот роденден.

Маршелин Бертранд – мајка на Анџелина Џоли

На 26-годишна возраст мајката на Анџелина Џоли, Маршелин Бертранд, сама ги одгледувала своите две деца откако се разделила од актерот Џон Војт. Анџелина рекла дека нејзината мајка била нежна, па научила да се однесува на ист начин со своите деца. За жал, Бертранд почина кога Џоли беше во триесеттите години.

– Би дала сè за да ја имам до мене. Често зборувам со неа во мислите и се обидувам да сфатам што би ми кажала и како би ме водела – признава актерката.

Извор912

X