Џули Ана Гентер, пратеничка од Нов Зеланд, се качила на нејзиниот велосипед и отишла во болница иако веќе имала болки, па се породила еден час подоцна.

– Големи вести! – објави пратеничката на својот фејсбук-профил неколку часа подоцна.

– Во 3 часот и 4 минути наутро го пречекавме најновиот член на семејството. Искрено, не планирав да се породам, но на крајот се случи. Моите контракции не беа толку лоши кога тргнавме во 2 часот по полноќ за да одиме во болница – иако бевме оддалечени 2-3 минути, тие се засилија и стигнавме 10 минути подоцна – напиша Гентер.

Таа додава дека сега имаат здраво, среќно бебе кое спие.

Островската држава со 5 милиони жители долго време има репутација дека има приземни политичари.

Премиерката Џасинда Ардерн го носеше нејзиното тримесечно бебе на состанок со Обединетите нации додека сè уште го доеше.

Извор912

X