Отечените нозе, зглобови и стапала се една од главните причини за загриженост кај трудниците, иако тоа е сосема нормална појава. Многу трудници се жалат на болка, едем (оток) и неволни мускулни контракции или грчеви во нозете.

Речиси 70 отсто од жените го доживуваат проблемот со отечени и болни нозе во одреден период од бременоста. Кај некои трудници едемот е минимален, а кај некои, за жал, е многу интензивен, дури и болен.

Проблемот со отекувањето на глуждовите и стапалата може да се појави во вториот триместар, но најчесто се јавува во третиот триместар. Отекувањето на нозете во раната бременост не е невообичаено, но дефинитивно бара посета на лекар.

Причини

Главната причина за отекување на стапалата и глуждовите за време на бременоста е прекумерното задржување на вода и натриум (консумација на храна со голема количина натриум) во телото, што доведува до едем (оток).

За време на бременоста, телото е подложно на многу хормонални промени. Големи количини на течност во поткожното сврзно ткиво се резултат на зголемена пропустливост на капиларите.

На отекувањето на глуждовите и стапалата дополнително може да влијае и високиот хидростатички притисок кој се јавува поради притисокот на матката (на крвните садови), кој се зголемува и расте. Исто така, се активира со стоење или седење цел ден на работа или дома.

Самиот оток дополнително го стимулира зголемениот притисок во вените на нозете за време на бременоста. Ако телесната тежина одеднаш се зголеми, поголеми ќе бидат и проблемите со отоците.

Покрај тоа, на телото му треба повеќе течност за време на бременоста од вообичаено поради зголеменото производство на крв, па без оглед на количината на внесена течност, телото сепак ќе ја задржи потребната количина.

Доколку претерано се консумираат конзервирана храна и газирани пијалаци, поголема е можноста за отекување на нозете. Исто така, зголемен ризик претставува и пушењето за време на бременоста, кое ја ослабува циркулацијата.

Важно е да се напомене дека високиот крвен притисок е фактор кој може да ве загрижи. По бременоста и породувањето, на крвниот притисок обично му треба одредено време за да се стабилизира. Ако високиот крвен притисок предизвикува големи здравствени проблеми, вашиот лекар најверојатно ќе ви препише лекови за крвен притисок.

Болка во нозете за време на бременоста

Голем број жени имаат болки и грчеви во нозете пред да заспијат. Болката во нозете за време на бременоста е сосема нормална состојба. Отекувањето на нозете во раната бременост може да биде придружено со интензивна болка. Интензитетот на отокот и болката се зголемува навечер, а се намалува наутро.

Болката во нозете за време на бременоста, или отекување на левата нога за време на бременоста или отекување на десната нога за време на бременоста (поединечно), може да се појави како одговор на хормоналните промени во раната бременост, но исто така може да биде резултат на многу поопасен проблем, на пример, згрутчување на крвта.

Грчеви во нозете за време на бременоста

Грчевите во нозете за време на бременоста се најчесто проблем кој се појавува во вториот или третиот триместар од бременоста. Најмногу се манифестираат во пределот на листовите и предизвикуваат многу интензивна болка.

Грчевите во бременоста може да бидат предизвикани од состојби како што се:

 • Нарушување на тироидната жлезда;
 • Недостиг на минерали во телото;
 • Нарушувања на функцијата на бубрезите;
 • Недостиг на магнезиум, калциум или железо;
 • Слаба циркулација.

Грчевите во нозете во бременоста се медицински проблем кој треба да се третира, а не да се игнорира. Големиот недостиг на магнезиум во телото може да доведе до предвремено породување. Токму поради оваа причина, на трудниците им се препорачува да консумираат магнезиум. Доколку не се намали интензитетот на грчевите, лекарите ќе препишат и калциум и железо.

Прееклампсија

Прееклампсијата е нарушување што се јавува за време на бременоста и предизвикува отекување на други делови од телото (едем при бременост) покрај нозете, како што се лицето и рацете.

Симптомите на прееклампсија се како што следува:

 • Тешки главоболки;
 • Проблеми со видот или заматен вид;
 • Зголемување на телесната тежина;
 • Абдоминални болки;
 • Висок крвен притисок;
 • Протеини во урината.

Прееклампсијата е сериозна компликација која може да го загрози животот на детето и на мајката. Се појавува околу 20. недела од бременоста, но може да се појави и порано.

Прееклампсијата е тешко да се избегне. Токму затоа е важно да се оди на редовни контроли и да се следи состојбата, за да може нарушувањето да се лекува. Со соодветна грижа, терапија и медицински надзор, ризиците од прееклампсија се сведени на минимум.

Како да се намали отокот на нозете за време на бременоста?

Отекувањето на нозете за време на бременоста понекогаш е невозможно да се спречи, и покрај сите напори и промени во животниот стил и навиките во исхраната. Отечените нозе за време на бременоста се проблем што може да се контролира со различни методи за самопомош:

 • Пијте доволно течности;
 • Намалете го внесот на храна богата со натриум (солта ја задржува водата);
 • Јадете овошје и зеленчук; пијте свежо цедени сокови;
 • Обидете се да се движите што е можно повеќе – поттикнете ја подобрата циркулација (најмалку половина час на ден);
 • Подгответе оброци со лук (лукот ја подобрува циркулацијата);
 • Избегнувајте да јадете конзервирана храна;
 • Престанете да пушите, не само поради акумулацијата на вода во телото, туку и поради тоа што пушењето може да остави трајни последици врз развојот на вашето дете;
 • Кога сте дома, држете ги стапалата на подигната површина или перница;
 • Туширајте се наизменично со топла и ладна вода (ја подобрува циркулацијата);
 • Престанете да консумирате алкохол и газирани сокови;
 • Консултирајте се со вашиот лекар за земање магнезиум, калциум и железо;
 • Носете рамни чевли како мерка на претпазливост;
 • Редовно посетувајте лекар;

По бременоста, телото ќе започне процес на исфрлање на вишокот течност акумулирана во текот на бременоста. По породувањето, вашите глуждови и стапала ќе бидат екстремно отечени, но тоа треба целосно да се смири во рок од неколку недели.

Извор912

X