Ако сте во фаза на планирање на бременоста, ако се обидувате да забремените или сте веќе бремени, прв приоритет треба да биде вашето физичко здравје. Промените што ќе ви ги донесе бременоста ќе бидат „во бранови“, понекогаш вознемирувачки и заморни, понекогаш возбудливи и магични, сепак, тоа ќе биде искуство кое ќе ве исполни со посебно задоволство. Размислете однапред и подгответе се пред бременоста и грижете се за вашето здравје и здравјето на вашето бебе.

За да му биде удобно на бебето, треба да создадете предуслови за тоа.

Првиот чекор е правилна исхрана, што подразбира поквалитетна исхрана отколку што сте имале досега. За време на бременоста треба да го зголемите внесот на железо (црвено месо, живина, риба, спанаќ, цели зрна, сушено овошје, ореви, бадеми…), калциум (млеко, сирење, јогурт, лосос, сардина, спанаќ, брокула. ..), фолна киселина (житарки, цели зрна, зеленчук, листест зеленчук, грав, грашок, цитрони…), витамини и хранливи материи кои му се потребни на вашето бебе. Веќе во првите неколку недели од бременоста повеќето органи на бебето се формираат, па затоа мора да бидете внимателни. Хранете се здраво, разновидно и редовно, бидејќи тоа што го јадете директно влијае врз вашето дете.

Важно е правилно да ја зголемите телесната маса, но важно е да не претерувате. Не е само зголемувањето на маснотиите она што придонесува за зголемување на телесната тежина, туку и крвта, телесните течности и овошјето. Обидете се постепено да ја зголемувате масата, а највисокиот принос треба да го добиете во третото тримесечје од бременоста.

Вториот чекор е редовно вежбање, бременоста сака движење, одење, вежбање, секаков вид движење. Одлучете дали сакате да вежбате во група, како пар или сами и поставете го своето темпо со задолжителна консултација со вашиот лекар. Телото ќе ви се промени со текот на времето, ќе станете поуморни од вообичаено, ќе има денови кога ќе ви треба релаксација и одмор, а потоа забавете. Вежбањето ќе ви помогне и во подготовката за породувањето. Слушајте го вашето тело, тоа ќе ви каже сè.

За време на бременоста треба да се откажете од лошите навики како што е пушењето, кое е опасно и за вас и за вашето дете, алкохолните пијалаци кои кога ги консумирате вие – ги консумира и вашето дете, лекови кои можат да се пренесат на фетусот, што може да влијае врз развојот на вашето дете, исто така кофеинот во поголеми количини може да влијае врз вашето дете, треба да се намали затоа што секојдневно го внесуваме во организмот без воопшто да размислуваме за тоа. Најчести извори на кофеин се кафе, чај, газирани пијалаци, какао, чоколадо…

Избегнувајте бои на база на масло, олово или жива. Избегнувајте растворувачи за боја и одржувајте ги просториите проветрени во секое време. Внимателно исчистете ја куќата без прекумерна употреба на агресивни средства за чистење.

Земете ги лековите за време на бременоста со претпазливост и во консултација со вашиот лекар, без разлика дали само ја менувате дозата на лекот или го комбинирате со друг лек или нова терапија.

Како полесно да се надминат мачнините, заморот и негативните ситуации кои се случуваат во бременоста?

Јадете мали и лесни оброци, избегнувајте работи кои ве полудуваат, пијте доволно течности, одморете се кога ви треба одмор, забавете. Направете распоред и правете нешто секој ден, не присилувајте се и не предизвикувајте си дополнителен стрес. Прифатете ја сета помош што ви е дадена.

Како што расте вашето бебе, тоа ќе ви го отежнува извршувањето на секојдневните активности, ќе ви станува потешко да седите, да лежите, да стоите, бебето ќе врши притисок врз вашите внатрешни органи, грбот, нозете, стапалата. Последиците можете да ги спречите со движење, промена на положбата, намалување на отпорот…

Доколку сè уште работите или наидувате на стресни ситуации во околината или дома, обидете се да ги намалите на минимум. Ако чувствувате дека стресот има негативно влијание врз вас, обидете се да се опуштите со вежби за релаксација. Дишете и фокусирајте се на дишењето, замислете дека сте на друго место, на убаво место, вратете се во убава ситуација што ви се случила, патувајте во мислите или фантазирајте за нешто убаво. Напишете писмо до некого или водете дневник и запишете ги вашите мисли и чувства.

Бидете внимателни, но пред сè опуштете се и уживајте во бременоста.

Автор: Сања Букач Штритоф

Извор912

X