Мајките се вистински херои кои секојдневно се соочуваат со многу предизвици и се борат против негативните ситуации. Тоа се сите оние ситуации што ви изгледаат безнадежни.

Сепак, на сите мајки им треба помош и на секоја мајка ѝ е добредојден добронамерен совет. Може ли некој да даде подобар совет за мајчинството од бабата? Бабите се тие што ги воспитуваа децата, ги доживеаја подемите и падовите на мајчинството и научија сѐ што е навистина важно во текот на сите тие години.

Иако постојат голем број книги и стручни извори со совети за воспитување, советите што ги даваат бабите вредат злато. Затоа, во продолжение се дадени неколку совети што бабите сакаат да ги знаат нивните ќерки во моментот кога ќе станат мајки.

Негувајте го односот со партнерот – Во моментот кога бебето доаѓа на овој свет, тоа станува најважниот дел од вашиот живот и сè е подредено на тоа мало суштество. Но, тоа што сте посветени на вашето бебе не значи дека треба да ја занемарите врската со вашиот партнер. Бебињата сè впиваат како сунѓер, па ако сакате да ги научите на љубов, толеранција и здрави меѓучовечки односи, најдобро ќе направите ако негувате добар однос со вашиот партнер.

Покрај тоа, вашето бебе еден ден ќе стане млад човек и ќе патува во светот на возрасните, оставајќи ве сами со вашиот партнер. Затоа е важно да инвестирате во вашиот брак и да ја одржувате вашата врска силна.

Грижете се за себе – Со доаѓањето на бебето секоја мајка се запоставува себеси и исполнувањето на своите потреби. Грижата за бебето бара многу време и љубов, а понекогаш и челични нерви, што може да биде исцрпувачко. На секоја мајка понекогаш ѝ е потребен одмор. Одвојувањето малку време за себе ќе ви го олесни исполнувањето на секојдневните обврски.

Нема да бидете лоша мајка ако го оставите бебето да го чува бабата или некој друг на кој му верувате и го искористите тоа време за релаксирачка бања, прошетка со партнерот или дружење со пријателите, дури и ако тоа е само половина час.

Не плашете се да побарате помош. Начинот на кој се грижите за себе ќе влијае врз вашето бебе. Ако вие сте незадоволни, и вашето бебе ќе биде незадоволно.

Верувајте им на инстинктите – Не треба да бидете исти како другите мајки, не треба да правите работи како другите мајки и никогаш не треба да се споредувате со другите мајки.

Секогаш треба да имате доверба во себе, во своите одлуки и да верувате во вашите инстинкти. Не постои мајка што знае сè, затоа не плашете се да направите грешка и не срамете се да побарате помош.

Дури и кога ќе згрешите, признајте дека сте згрешиле. Прифатете ги грешките како нормален дел од мајчинството и извлечете поука од секоја грешка што ќе ја направите.

Бидете доследни – Да се ​​биде добра мајка, значи да го научите вашето дете да ги разликува доброто и погрешното, но и да поставите одредени граници за вашето дете. Ограничувањата и конзистентноста се клучот за постигнување дисциплина. Кога поставувате граници, бидете љубезни, но и цврсти. Кога ќе дојде време да го казните вашето дете, претворете ја таа казна во можност да научи нешто што ќе му користи во иднина.

Децата се попаметни и разбираат многу повеќе отколку што мислат возрасните. Бидете доследни во она што го очекувате од нив и на последиците што ќе следуваат.

Опкружете го бебето со љубов – Гушкајте го вашето бебе и давајте му многу љубов. Никогаш не можете премногу да го сакате детето, затоа не треба да се плашите да го разгалите на тој начин бидејќи има голема разлика помеѓу сакано и разгалено дете. Ако му покажете љубов на вашето дете со тоа што ќе му купите сè што материјално ќе посака или ако сте премногу заштитнички настроени, тогаш ќе го разгалите. Мајчинската љубов се изразува преку дела, а не со подароци.

Секое бебе е различно – Секое бебе има свој карактер, затоа не споредувајте го со други бебиња, особено кога станува збор за развивање и усвојување нови вештини. Не треба сите бебиња да одат или да почнат да зборуваат на иста возраст.

Некои бебиња ќе заспијат без проблем, додека кај други бебиња ритуалот на заспивање ќе бара малку повеќе време и труд. Исто така, некои бебиња често плачат, додека други ретко пуштаат солза. Запомнете дека тоа не е ваша вина и дека не сте лоша мајка ако вашето бебе не е исто како другите бебиња.

Прифатете го вашето бебе како што е и водете го на вистинскиот пат, наместо неуспешно да се обидувате да го направите она што не е.

Уживајте во секоја минута – Бебињата растат многу брзо, затоа уживајте во секој момент поминат со нив. Да, ќе има долги денови и непроспиени ноќи, но ќе дојде и ден кога вашето бебе ќе стане млада личност подготвена да влезе во светот на возрасните и кога ќе ви недостига да го заспивате, храните и гушкате. Уживајте во секој момент бидејќи тие моменти се уникатни.

Бидете пример за вашето бебе – Возрасните понекогаш мислат дека бебињата не разбираат многу. Но, треба да знаете дека вашето бебе впива сè што се случува околу него. Секоја акција, настан или изговорен збор обликува личност и одредува во каква личност ќе порасне вашето бебе еден ден.

Од првите денови потрудете се да бидете пример за вашето бебе, бидејќи еден ден ќе се гордеете со личноста во која пораснало вашето дете.

Секоја тешкотија ќе помине – Некои фази на развој може да бидат малку тешки, но кога и да се најдете во безизлезна ситуација поради уште една непроспиена ноќ, бебешки грчеви и одбивање храна, запомнете дека тоа ќе заврши.

Еден ден ќе гледате фотографии и со насмевка на лицето ќе се потсетите на сите анегдоти што сте ги доживеале со вашето бебе и ќе се смеете на оние ситници што ве исфрлиле од колосек во првите денови од мајчинството затоа што мислевте дека тоа се големи проблеми.

Побарајте помош секогаш кога ви е потребна – Ако ви треба помош околу грижата за бебето, не двоумете се да повикате некој ваш близок за полесно да ги надминете пречките што понекогаш ги носи мајчинството.

Колку и да се подготвувате во бременоста читајќи разни книги, никогаш не можете да бидете доволно подготвени за реални ситуации. Кога ќе се појави одреден проблем или тешкотија, знајте дека не сте сами. Не мора работите да ги поминувате сами, затоа имате блиски луѓе. Кога не сте сигурни што да правите, повикајте ја вашата мајка или пријател кој со задоволство ќе ви помогне.

Пријателите и роднините можат да бидат одлична помош и поддршка, а можете и да побарате помош од професионалци, семејството и доверливи луѓе.

Извор912

X