Илустраторката Кара Вестерн, мајка на двегодишно момче, одлучи својот живот да го опише преку цртежи.

– Кога ќе станете мајка, животот целосно ви се менува. Тешко е, убаво, предизвикувачко, страшно и уште стотици други чувства што ги разбираат сите родители. Тоа е искуство што ви го менува животот и ме инспирира да го цртам секојдневниот живот како мајка, без разлика дали се работи за секојдневните задачи, како што е перење, или возбудливите моменти, како што се првите чекори на мојот син. Сакам сето ова да го пренесам на хартија за да се задржат моментите што често се запоставени – пишува Керен Вестерн на својот инстаграм-профил.
Кога сте домаќинка, може да се чувствувате неверојатно осамено. Сакам да мислам дека со цртањето на едноставните моменти можам да се поврзам со другите мајки и да им помогнам да се чувствуваат помалку осамено.

1. Новороденчињата изгледаат толку мали и ситни во вашите раце, а по една година се толку големи и долги. Но сè уште совршено се вклопуваат во вашите раце, објасни Кара за својата фотографија.

2. Џејмс е мојот потсетник за да останам присутна. Имам лоша навика да трошам време на телефон, го губам своето време наместо да работам нешто што ме исполнува. Кога сум во ова расположение, тој доаѓа со својата играчка и ме повикува да си играм со него, опишува Кара.

 

View this post on Instagram

 

James is my constant reminder to stay present. I have a bad habit of getting caught up on my phone, wasting my time instead of doing something fulfilling. When I’m in my haze, he comes up to me with a toy, eagerly calling me to play with him. I’ve learnt to look at my phone less, and instead of missing it, I spend more time playing with James, doing yoga, drawing or learning a new language! There is so much to do now that I’m not stuck on the internet. It’s a really great feeling. . . . . . . . . . #illustration #illustrator #drawing #copicmarkers #art #artoftheday #artist #doodle #sketch #instaart #illustratorsofinstagram #sketchbook #leuchtturm1917 #momcomic #honestmotherhood #sahm #motherhoodrising #mytinymoments #instamom #lovelysquares #instadaily #childrenswritersguild #doodling #childrensillustration

A post shared by Kara Western (@karacandraw) on

3. Вака изгледа еден обичен наш викенд (се шегувам, Џејмс не може да остане мирен повеќе од пет секунди кога заедно лежиме), како на овој цртеж.

4. Сигурно не сум единствениот „лош“ родител што гледа несоодветни филмови со своето дете. Па тој има само 18 месеци, не може да сфати што прави змејот, зарем не?, ја раскажува илустрацијата на која ја гледа серијата „Игра на троновите“.

5. Нашата последна посета на педијатар изгледаше вака. Всушност, сите наши посети на педијатар изгледаат вака.

6. Боење со двегодишник: „Те молам, не допирај ме со тој маркер“.

 

View this post on Instagram

 

Colouring with a two year old like #pleasedonttouchme with that marker. 🖍

A post shared by Kara Western (@karacandraw) on

7. Секогаш „помага“.

 

View this post on Instagram

 

Always “helping”. 😑

A post shared by Kara Western (@karacandraw) on

8. Џејмс и јас учиме италијански јазик и нормално тоа го правиме за време на појадокот, ја опишува илустрацијата.

9. Мирно спиеш со своето бебе кога одеднаш бам…. буден си.

 

View this post on Instagram

 

Peacefully sleeping with baby when suddenly… BAM. 💥 Rudely awakened. 😑

A post shared by Kara Western (@karacandraw) on

10. Кога вашето дете навистина не спие добро поради забите, но не сакате да ги изгубите месеците што сте ги вложиле во тренингот за спиење, пишува во друга смешна илустрација.

 

View this post on Instagram

 

I hope you guys had a better night then I did. 😪 I drew this same scene 8 months ago, do any of you remember?? When they’re babies you lose sleep comforting them through the night. But when they’re adults you still lose sleep, worrying about their wellbeing! Being a parent is all about sacrifice, and I don’t mind losing a few ZZZs next to my little one at night. —- 🇫🇷 J’espère que vous avez eu une meilleure nuit que la mienne. 😪 J’ai dessiné cette même scène il y a 8 mois, est-ce que vous vous rappelez?? Quand ils sont bébés, on perd du sommeil en les confortant la nuit. Mais quand ils sont adults, on perd tout de même du sommeil, en pensant à leur bien-être! En étant parent on sacrifie beaucoup, et ça ne m’embête pas de perdre quelques ZZZs à côté de mon petit la nuit.

A post shared by Kara Western (@karacandraw) on912

X