Мал пад на масата кај новороденчињата е очекуван во првите пет до седум дена, а подоцна треба да се земе предвид дека секое дете има различни потреби и напредува со свое темпо.

Но, доколку забележите дека бебето долго време не добива на тежина, а е здраво и нема специфични дигестивни или срцеви проблеми, можно е да не внесува доволно квалитетни масти. Овие намирници се извор на здрави масти и треба да бидат во чинијата на бебето кога ќе почне со дополнително хранење:

Маслиново масло

Можете да вклучите маслиново масло во исхраната на вашето дете на неколку начини. Додајте го во густи супи или во пире од зеленчук. Прелијте го врз варена риба, месо или зеленчук што детето го јаде, било во форма на каша или на парчиња. Научете го вашето дете да потопува парче леб во маслиново масло, оваа активност е доста забавна за децата.

Хумус

Хумусот е намаз од наут, лесно се подготвува, а може да се набави во разни продавници. Наутот е богат со протеини и влакна, а со маслиновото масло кое е дел од рецептот, овој намаз е одличен за згуснување на калориската вредност на јадењето. Можете да го измешате во каша за вашето дете или да го послужите како сос со зеленчук.

Сирење

Сирењето можете да му го послужите на вашето дете на парчиња или да го изрендате на јадења како ризото, варен или печен зеленчук, а можете да го ставите и во различни печени намирници.

Круша

Крушите, како и бананите, имаат повеќе калории од другите овошја. Можете да му ги послужите на детето на парчиња, поросени со бадемово или кокосово брашно, со нив да послужите грчки јогурт за детето да ги потопи, или да направите каша која потоа може да се измеша во палачинки.

Јогурт

Јогуртот, кефирот, грчкиот јогурт, павлаката се ферментирани млечни производи кои повеќето деца одлично ги прифаќаат, а можете да ги користите како самостојни оброци и при подготовка на разни слатки и солени јадења. Не купувајте овошни јогурти за деца затоа што се полни со шеќер, туку правете домашна верзија на овошен јогурт од сезонско овошје.

Млеко

До првата година на детето не се препорачува животинско млеко, туку само ферментирани сорти како јогурт, кефир или крем. По првата година бебињата можат да консумираат животинско млеко. Со него можете да направите каша или гриз, а можете да го послужите и топло со малку цимет.

Авокадо

Неговата кремаста конзистентност и благиот вкус го прават идеално за хранење на бебиња кои штотуку се навикнуваат на нови вкусови и текстури. Авокадото може да се користи како намаз за леб, поздрави верзии на пудинг или едноставно да се исече на парчиња, да се прелие со маслиново масло и да му се послужи на бебето.

Банани

Бананите имаат значително повеќе калории од другите овошја, а се богати со калиум и влакна. Децата обично сакаат да јадат банани бидејќи се меки и слатки, а можете да ги послужите на парчиња или да ги измешате во утрински каши или да направите палачинки од нив.

Извор912

X