Подигнувањето деца не е едноставна задача и бара целосна посветеност, напорна работа и жртвување, што понекогаш не е ни малку лесно, а ова најдобро го знаат сите што веќе тргнаа на ова најголемо животно патување.

Секојдневните ситуации во кои порано или подоцна ќе се најде секој родител, некои од родителите ги поттикнаа на акција. Затоа, овие родители одлучиле да ги земат работите во свои раце и со малку имагинација и креативност пронашле начини како да си го олеснат животот. Во продолжение погледнете за какви трикови станува збор.


Ани ја уверила својата осумгодишна ќерка дека го мрази звукот на правосмукалата, па сега девојчето го чисти станот секојпат кога ѝ е лута на мајка си. Генијално, нели?

Еве како децата едноставно можат да ја научат таблицата за множење.

Како да ги препознаете вашите близнаци!

Нема каде? Поставете го базенот за децата во туш-кабината и решен проблем.

Скара од детско креветче на еден креативен татко.

Иако илјада пати ѝ рекле на нивната ќерка да не трча на паркингот, таа никако не сакала да слуша. Потоа, родителите се сетиле да купат магнет за автомобил, кој направил чуда. Сега нивната ќерка со часови ја држи раката на светлите бои додека ги чека мама и тато да се вратат.

На децата често им е досадно во авионот. Затоа, една креативна мајка дошла до идеја на прозорецот од авионот да стави стикери со кои нејзиното дете ќе се забавува цел пат.

Ако морате да ја внесете количката во затворен простор, ставете капа за туширање на тркалата за да не извалкате внатре.

Креативен татко.

Патека за автомобили на тепихот изработена од леплива лента.

Сакате малку слободно време? „Паркирајте“ го бебето пред машината за перење и ќе си обезбедите неколку часа слободно време.

Замолете го вашето дете да ги распореди топчињата или шарените тестенини во форми за колачи.

Ако вашето дете не сака јаболко, исечете го како помфрит и кажете му дека сте направиле одличен нов помфрит.

Оваа мајка користи слушалки за уши неповрзани со ништо, за нејзините деца да мислат дека не ги слуша.

Кога излегувате, изберете една боја за сите деца за полесно да ги најдете.

Пластичните играчки без електроника перете ги во машината за садови.

Земете си боици кога одите на доктор. Така детето ќе се занимава додека чекате.

На песокот со кој игра вашето дете истурете цимет за да не доаѓаат бубачки.

Кога се мали, и куферот може да послужи како креветче.

Користете вреќа за чевли за складирање и организирање на лего-коцките.

Совет од една мајка што ќе го сакате. Јогурт плус прехранбена боја = сигурна боја што може да се јаде.912

X