Раѓањето бебе менува сè. Но, што се случува кога повторно ќе ги видите тие две розови линии речиси веднаш по породувањето?
Дознавањето дека ќе имате две деца за толку краток период знае да биде шокантно, но има и некои прекрасни работи во врска со ситуацијата. Во продолжение ќе се запознаете со добрите и лошите страни на бременостите една по друга и ќе сфатите како да ја преживеете втората бременост кога веќе имате едно бебе за кое се грижите.

Дали е лошо да се забремени веднаш по породувањето?

Експертите препорачуваат да се почека 18 месеци по раѓањето пред повторно да забремените. Зачнувањето порано може да го зголеми ризикот од компликации, вклучувајќи предвремено породување и мала тежина при раѓање.

На вашето тело му треба време да закрепне помеѓу бременостите.

– На телото на мајката му треба шанса да закрепне од самата бременост, да ја нормализира тежината, да ја оптимизира исхраната и потенцијално да ги реши медицинските состојби поврзани со бременоста. Има и докази за зголемена смртност и морбидитет кај мајките кои остануваат толку брзо бремени – вели д-р Ерин Стивенс, гинеколог од клиниката Софија.

Како ќе се разликуваат симптомите на втора бременост?

Aко сте го родиле вашето бебе со царски рез, ризиците од повторно забременување веднаш се уште поголеми.

– Целокупното заздравување е особено важно за оние што имале царски рез. Породувањата што се случуваат на растојание од 18 месеци или помалку имаат поголем ризик од руптура на матката, ситуација во која лузната на матката се отвора пред породувањето – вели докторката.

Иако вообичаено не се препорачува бременост веднаш по породувањето со царски рез, тоа не е секогаш лоша работа. Родителите треба само да преземат дополнителни мерки на претпазливост за да обезбедат здрава бременост.

Како да се преживеат две бремености една по друга?

Се разбира, не е секогаш лоша вест ако се случи повторно да забремените наскоро по раѓањето на бебето. Секако, одгледувањето на две мали деца одеднаш може да биде предизвик, но има многу прекрасни работи во тоа да имате деца на блиска возраст (помислете на сета опрема за бебиња што можете повторно да ја користите!) А кога станува збор за забава на вашите малечки, голема е веројатноста да имаат слични интереси и да играат заедно ако се блиски по возраст.

Така, ако сте бремени многу брзо по раѓањето на првото бебе, еве што треба да направите за да имате безбедна и здрава бременост.

Добра пренатална нега

Бидејќи знаците на втора бременост може да бидат тешки за откривање (сè уште имате дополнителна тежина и можеби немате менструација), може да биде тешко да се добие рана пренатална нега. Обрнете внимание на лошењето (може да е утринска мачнина), како и на посуптилните знаци. На пример, Џоди Мос, мајка на три деца од Лос Анџелес, која повторно забременила шест недели по првото породување, забележала дека косата ѝ е погуста како и за време на првата бременост. Ако мислите дека сте бремени, веднаш посетете го вашиот старател.

Одлучете што да правите во врска со доењето

Можеби ќе одлучите да го одбиете вашето прво бебе додека го носите второто. Или можеби не. Сосема е можно да се дои во текот на следната бременост, вели д-р Стивенс.

– Во нормална бременост, истражувањата сугерираат дека доењето е безбедно и не ги зголемува ризиците за бремената личност, бременоста или детето што веќе го имате. Сепак, може да забележите пад во снабдувањето со млеко поради хормоналните промени што се очекуваат во бременоста. Исто така, може да стане понепријатно и тешко да се продолжи со доењето поради симптомите на бременост како чувствителност на градите, замор и гадење – вели д-р Стивенс.

За одлуката, разговарајте со вашиот лекар. Ако продолжите да доите, пијте многу течности.

Не плашете се ако добиете дополнителна тежина

Иако е во ред да се здебелите во текот на втората бременост, сепак треба да внимавате, затоа што тоа треба да биде помалку од вообичаената препорака.

– Ако имате 20 отсто или повеќе над вашата идеална телесна маса, веќе ги имате потребните резерви на маснотии – вели д-р Џон Боти, професор по акушерство и гинекологија и директор за мајчинско-фетална медицина на Медицинскиот центар Херши на Државниот универзитет во Пенсилванија.

Внимавајте на исхраната

Краток интервал помеѓу бременостите значи дека вашето тело може да биде во нутритивна неповолна положба, па затоа ќе треба да внимавате на правилната исхрана.

– Одредени хранливи материи, како што се калциумот и железото, мора да се надополнат по породувањето, а тоа трае околу шест месеци. Во бремености одделени со краток временски интервал, тие нивоа на минерали може да бидат прилично ниски – вели д-р Боти.

Тој предлага да јадете храна богата со калциум и железо.

Очекувајте да бидете дополнително исцрпени

Бидејќи втората бременост напредува во поинаква средина, мора да одвоите соодветно време за одмор. Во најмала рака, размислете за спиење секогаш кога вашето поголемо бебе дремнува. Доколку е можно, организирајте грижа за децата или помош во домаќинството во текот на целата бременост. Исто така, не срамете се да побарате помош од партнерот, семејството и пријателите.

Не престанувајте да вежбате

За време на бременоста секогаш се препорачува вежбање, секако умерено.

– Вежбањето е одлично за здравјето на трудницата и го намалува ризикот од некои медицински состојби во бременоста. Исто така, постојат добри докази дека го намалуваат времетраењето на породувањето – вели д-р Стивенс.

Извор912

X