Растењето на забите кај бебињата може да претставува кошмар, а истото важи и за родителите. Губење апетит, несоница, плачење, раздразливост и претерано излачување плунка се само некои од симптомите.

За овој период да помине колку што е можно побезболно, може да се купат многу производи – од гелови за непцата до играчки што ќе овозможат барем привремено олеснување.

Џејни на „Тик-ток“ открива како можете да му помогнете на детето.

Она што ви е потребно е мало крпче што ќе го ставите во студена вода и потоа ќе го завиткате и ставите во калапче за мафини. Потоа калапчето ставете го во замрзнувач половина час, па крпчето дајте му го на детето. Ќе ги лади неговите непциња додека весело го грицка.

 

@mommyacademyEasy frozen washcloth teething ring ##newmomlife ##newmommy ##babytips ##babyteething ##teethingbaby ##momlifehack ##momhack♬ Say So – Doja Cat

Извор912

X