Дали моето дете е премногу слабо? Ова е прашање што најверојатно родителите на децата кои се борат со дебелина нема да можат така лесно да го разберат. Факт е дека дебелината кај децата е многу изразена во последните години, а статистиката покажува дека бројките се поразителни.

Сепак, тоа не значи дека другиот крај на овој проблем не е, исто така, проблем. Дали детето може да биде премногу слабо? Секако. Сепак, прекумерното слабеење не може да се одреди визуелно, барем не во вообичаените случаи на нашето подрачје. На ист начин, она што може да изгледа како премногу слабо девојче за една баба, може да биде добро нахрането дете за некој што е запознаен со ова прашање. Разликата и границата не се видливи со голо око, но начинот на утврдување на проблемот е на сосема друго место.

Во 2018 година, последната студија на оваа тема беше спроведена во САД и податоците покажаа дека нешто повеќе од 4% од децата и адолесцентите на возраст од 2 до 19 години биле неухранети. На неухранетост може да укаже премалата телесна тежина, а причината може да биде од здравствена природа. Ако се прашувате дали вашето дете е премногу слабо, еве што треба да знаете.

Децата се сметаат за неухранети кога нивниот индекс на телесна маса (БМИ) е под 5. перцентил за нивната возраст и пол на графиконите за раст. Ако мислите дека вашето дете има недоволна тежина, прво можете да го контактирате педијатарот, кој прво ќе поставува прашања за болести или може да спроведе тестови за да провери дали има неоткриени здравствени проблеми. Децата под 5. перцентил може да имаат недостиг на хранливи материи во телото – или не консумираат доволно калории или согоруваат повеќе калории отколку што добиваат. Или и двете. Покрај тоа, постојат медицински состојби и лекови кои можат да предизвикаат децата полесно да добиваат или да губат тежина. Повеќето деца имаат повеќе фактори кои придонесуваат за нивната тежина.

Предупредувачки знаци

Она што можете да го направите е да внимавате на неколку знаци кои би можеле да укажат дека детето има недоволна тежина. Тоа секако може да биде пад на табелата за раст при годишни посети на педијатар. Еден од показателите може да биде дека децата не ја надраснуваат облеката секоја сезона. Исто така, нивните ребра може да се испакнат, што е најлесно да се забележи.

Лекарот може да погледне низа клинички податоци кога ја проценува тежината на вашето дете, вклучувајќи општо здравје, физичка активност, навики во исхраната и семејна медицинска историја. Здравствените проблеми кои можат да предизвикаат неухранетост на детето вклучуваат алергии на храна, хормонални или дигестивни проблеми или лекови, како што се оние што се користат за лекување на нарушување на вниманието/хиперактивност (АДХД). Кога станува збор за постарите деца, спортски распореди за тренинзи исто така можат да придонесат за намалена тежина.

И диетата е важна, се разбира: во една неодамнешна студија во списанието „Педијатрија“ за диета без месо, децата вегетаријанци имале околу два пати поголеми шанси да бидат неухранети, иако 94% од 9.000 деца во студијата не биле неухранети. Исто така, една од причините може да биде тоа што вашето дете е пребирливо. Ова е обично фаза, а не нешто што е долгорочно.

Но, тоа може да биде исклучително стресно за родителите. Единственото нешто што можете да го направите е да продолжите да го изложувате вашето дете на различна храна. Друго што можете да направите е да се погрижите детето да не јаде пред екранот, да не јаде премногу грицки и да не пие премногу засладени овошни сокови. Наместо тоа, можете да додадете маслиново масло или друго здраво масло или путер од јаткасти плодови во вашите оброци. Здравата шема на исхрана за дете на возраст над 2 години вклучува разновидни овошја и зеленчук, цели зрна, млечни производи без маснотии и нискомасни млечни производи, протеинска храна и масла.

Како да им помогнете на слабите деца да се здебелат на здрав начин?

Направете оброци и закуски богати со хранливи материи. Добри извори на протеини се јајцата, чорбите од грав и хумусот, на пример. Секогаш кога е можно, додајте парчиња авокадо во вашиот оброк и зголемете го внесот на калории со смути. Со малку трпение и консултација со педијатарот, проблемот ќе се реши наскоро.

Автор: Луна Николиќ

Извор912

X