Мајка на седуммесечно бебе ја интересира дали храната за бебиња може да се чува во фрижидер или на детето секогаш треба да му се дава свежо подготвен оброк. Прочитајте што мисли за тоа нутриционистката Мирна Трумбеташ.

Дали готвената и изблендирана храна за седуммесечно бебе може да се стави во фрижидер за следниот ден или мора да се фрли и да се направи свежа?

Ова е идеално време за приготвување зимница за бебиња. Големиот избор на свежи овошни плодови е можност да ги наполните фрижидерите со сезонска храна за вашето бебе кое сè уште не наполнило 6 месеци или штотуку наполнило. Изберете круши, јаболка, праски, сливи, малинки, капини, боровинки, кајсии, цреши, вишни, а од зеленчук има тиквички, блитва, моркови, боранија, тиква, грашок, праз и сѐ што ќе ви текне.

Овошјето и зеленчукот што сте ги одбрале за складирање добро измијте ги, исцедете ги и исечкајте ги на мали коцки, ленти или парчиња по ваша желба и ставете ги во кесички за замрзнување во фрижидерот. Направете мали пакетчиња за да бидат соодветни за еден оброк за да имате свежо приготвен оброк секој ден.

Тоа е многу мал оброк, особено на почетокот на дополнителното хранење, па водете се според тоа. Кога ќе дојде време за подготовка, подгответе го оброкот така што убаво ќе го сварите одмрзнатото овошје или зеленчук и ќе додадете житарки на почетокот, а подоцна и сѐ друго што веќе сакате или што оди според календарот за исхрана.

Доколку бебето не изело сѐ во еден оброк, слободно ставете го во тегла, добро затворете го и чувајте го во фрижидер најдоцна до следниот ден. Пред сервирање, секако, повторно загрејте го и пробајте сами за да видите дали е во ред. Верувам дека ако ставиме свежо подготвен оброк во фрижидер и го чуваме еден ден, ништо значајно нема да се промени во него.

Вашето дете на овој начин добива квалитетна и селектирана храна на која, додуша, ѝ недостигаат витамини и минерали. Тие исчезнуваат со термичката обработка, која е неопходна откако ќе го извадите овошјето или зеленчукот од замрзнувачот, но секако има доволно хранливи материи кои се толку неопходни за раст и развој. Секако, споменатите термолабилни витамини и минерали ќе ги надоместите со нешто друго во периодот на суплементација.

Извор912

X