Во лето е многу важно да пиете доволно течности, особено ако доите, и редовно да им нудите течности на децата, а најдобар избор е здравата вода.

„Добро е да му се понуди вода на детето бидејќи доенчето не може да ја побара, а чувството на жед може да биде и причина за плачење и нервоза. Децата потоа се потат повеќе и можат да изгубат повеќе течност од вообичаено“, вели примариус д-р Алемка Јаклин Кекез, специјалист по педијатриска гастроентерологија, која објаснува дека и на детето кое пие адаптирано млеко треба повремено да му се нуди вода, како и на децата што јадат друга храна, односно кашести оброци.

„Децата што се доени најчесто немаат дополнителна потреба од течност, освен во ситуации кога е многу топло или ако мајката нема оптимално млеко, па не е погрешно да им се понуди вода. По правило, доенчето ќе ја одбие доколку не е жедно бидејќи вода се пие исклучиво според чувството на жед“, додава таа. Педијатарот објаснува и дека секогаш е добро да се дои по потреба, а на топло време барањето може да биде почесто бидејќи течноста полесно се губи преку потењето.

Бидејќи детето до шест месеци добива доволно хранливи материи од млекото и не му треба дополнителна храна или течност, дали обичната вода може да биде опасна за доенче на таа возраст?

„За дете кое е здраво и има добро чувство за жед, водата не е опасна, секако дека е важно да е хигиенски исправна, бидејќи ќе пие точно онолку колку што му треба. Прекумерното пиење вода кое може да доведе до намалување на натриумот во крвта кај деца без специфична здравствена патологија, по правило, не се случува“, објаснува педијатарот Јаклин Кекез и додава дека кога на бебето му е потребна дополнителна течност, што да му се понуди.

„Доколку детето има зголемени загуби, преку столица, потење и слично, треба да се има предвид дека течноста мора да се надополнува, односно да пие повеќе. Најдобро е да се нуди вода за жедта, а не е добро да се учи на слатки пијалаци затоа што понекогаш се пијат прекумерно поради вкусот и го нарушуваат чувството на ситост и глад, покрај сè друго. Меѓутоа, ако детето е дехидрирано поради дијареја или повраќање, т.е. не е само губење вода во прашање, туку и електролити, се нудат раствори за орална рехидратација, кои покрај замената на течности, ги заменуваат и електролитите и со тоа побрзо го враќаат организмот во нормала“ забележува таа.

Нутриционистот Мирна Трумбеташ советува дека би било добро да му дадете на детето вода на лажичка, а кога ќе биде подготвено, и во мала шолја, бидејќи нема потреба да се продолжува со шишето.

„Важно е во шишето да не ставате сокови или засладен чај бидејќи на тој начин ќе му настрадаат забите на бебето, а со текот на времето ќе стекне таква навика и потенцијално ќе се здебели. Кога ќе му понудите вода на овој начин, ќе видите кои се неговите вистински потреби од вода. Кога детето ќе почне да јаде цврста храна, тогаш дефинитивно е потребна одредена количина вода. Секако, по дополнителното хранење, дополнете го оброкот на детето со млеко, бидејќи во фазата на навикнување на цврста храна не можеме да очекуваме детето да го изеде целиот оброк, односно кога е тоа во прашање, малку намалете ја количината на млеко што му се нуди по оброкот и дефинитивно понудете лажичка или чаша вода на крајот“, вели таа.

Намирници за почеток на дополнително хранење

Доколку започнете или воведете дополнително хранење во летните месеци, ќе видите дека детето подобро ја прифаќа храната богата со вода и минерали, кои во текот на топлите денови се губат со потење.

„Летото нуди изобилство од овошје и зеленчук, а тоа е рај за приготвување разновидни и вкусни кашички. Затоа е добра идеја за појадок, првиот конкретен оброк наутро, да му дадете на детето млечно-житна каша збогатена со овошје, за ручек каша од риба и сезонски зеленчук, со додаток на маслиново масло или комбинација од мешунки и житарки, а за вечера е добро да се комбинира бело месо од живина и зеленчук. Најдобри закуски ќе бидат свежото, сочно овошје како што се цреши, дињи, праски или нектарини, кајсии или лубеници, секако во зависност од возраста на вашето дете“, препорачува нутриционистот Тена Нисетео.

Сладолед – не пред да наполни една година

Сладоледот е суштински дел од летната исхрана, па мајките често се прашуваат кога може да му го понудат ова задоволство на своето дете. „Нема точна препорака, но поради поголемата содржина на шеќер и температурата на производот, не се препорачува да се дава на дете пред една година, па дури и малку подоцна“, вели Тена Нисетео и забележува дека во лето треба да се внимава на честото расипување на намирниците.

„Секогаш внимателно проверувајте ја храната, купувајте помали количини расиплива храна, складирајте ја правилно и подгответе ја непосредно пред хранењето“, препорачува таа.

Извор912

X