Детството е време кога децата ја истражуваат нивната врска со храната и стекнуваат навики за исхрана. Иако родителите често се повеќе загрижени за количината на консумирана храна отколку за видот на храната, тие треба да се потрудат да изберат храна, да подготвуваат оброци и да го одредат вистинското време за оброци, пишува д-р Влатка Габриќ, специјалист по училишна медицина.

Пет за пет на училиште

„Потребите за енергија зависат од полот, тежината, висината и физичката активност на детето. Во адолесценцијата потребите за енергија се зголемени поради интензивниот раст и развој. Затоа на децата треба да им се обезбедат пет оброци дневно (три главни оброци и две ужини) и разновидна храна од секоја група (млеко и млечни производи, овошје, зеленчук, житарици, месо, риба и јајца)“, вели д-р Габриќ.

Појадокот е исклучително важен оброк и не треба да се прескокнува. Децата што не појадуваат често се поспани, имаат тешкотии да ја задржат концентрацијата и да ги следат часовите. Појадокот треба да задоволи 35 до 45% од дневниот внес на енергија. За брз и квалитетен појадок, најдобар избор се житарките од цели зрна (мусли, овесни снегулки, пченка или житни снегулки) со млеко или јогурт или интегрален леб со намаз од сирење, чаша млеко или свежо исцеден сок.

Ручекот треба да обезбеди 30% од дневните потреби за енергија, а се препорачува варен оброк од месо или риба и зеленчук, салата од сезонски зеленчук или чорба. Вечерата обезбедува 20 до 25% од дневните потреби за енергија, треба да биде полесна и да се јаде најмалку 2 часа пред спиење.

„За жал, оброците често не се нудат во училиштата, што води до нездрав избор, како брза храна која е лесно достапна во училиштето. Таквата храна има висока калориска вредност и содржи многу масти и концентрирани јаглехидрати, но малку минерали, витамини и биолошки вредни состојки. За ужина, подобро е на детето да му понудите домашен сендвич со салата, овошје и јаткасти плодови, а избегнувајте бисквити, чоколади или грицки“, забележува училишниот специјалист по медицина.

Дополнително, децата треба да ја прифатат физичката активност како секојдневна навика најмалку 30 минути, бидејќи редовната физичка активност придонесува за правилен раст и развој, градење на коскената маса и одржување на посакуваната телесна тежина.

За крај, д-р Габриќ ги советува родителите да не заборават дека на детето секојдневно му треба:

– разновидна храна

-пет оброци на ден и задолжително започнување на денот со појадок

-два оброка со храна богата со протеини (месо, млеко, јајца, риба, мешунки)

-консумација на овошје или зеленчук со секој оброк

-консумација на производи од житарици (леб, тестенини, ориз) неколку пати на ден

-пиење доволно течности

-најмалку 30 минути физичка активност.

Извор912

X