Со површина од 1,5 до 2 квадратни метри, кожата на возрасен човек е најголемиот орган во телото. За време на бременоста, овој орган може многу да страда: поради хормоналните промени, кожата станува сува и се јавува чешање, особено во пределот на стомакот. Со соодветна грижа, можете да избегнете проблеми со кожата за време на бременоста, а еве како:

Гелови за туширање кои содржат навлажнувачки масла

Ако повеќе сакате бањи, треба да се откажете од пената бидејќи таа дополнително ја отстранува маснотијата од кожата. Подобро е да ставите масла за капење, а потоа да намачкате повеќе крем на телото или да го втриете маслото во сè уште влажната кожа. Ако сакате сувата кожа да стане помека, забранети се обичните сапуни и лосиони за миење. Најдобро решение се геловите за чистење или пХ-неутрални благи сапуни за лице. Нивните навлажнувачки состојки ѝ помагаат на кожата да ја задржи својата заштитна обвивка и ѝ даваат влажност.

Наизменично туширање со топла и ладна вода

Веќе во првата недела од бременоста градите на трудницата значително добиваат на волумен. На крајот од бременоста, секоја дојка може да тежи и до 400 грама повеќе. Тоа е одлично за изгледот – но е дополнително оптоварување на кожата. Многу жени во тоа време страдаат од силно чувство на напнатост во градите. Лесните масажи со масло од лаванда и неролија помагаат во овој случај: седум капки од двете етерични масла се додаваат на 100 милилитри масло од јојоба. Наизменичното ладно и топло туширање, секојдневно триење со влажна крпа или масирање со мека бебешка четка, овозможуваат кожата на дојката да остане цврста. По туширање или масажа, градите треба да се масираат со крем за зацврстување или масло од невен. Со цел да се заштитат сврзните ткива, трудниците секогаш треба да носат удобен градник.

Пилинг

Темелното чистење е важно за сите типови кожа. За да се отстрани слојот од нечистотија и пот од горниот слој на кожата и да се спречи затнувањето на лојните жлезди, се препорачува длабинско чистење на нечистата кожа. Маските за пилинг се многу темелни во решавање на овој проблем. Тие ѝ даваат на кожата заштитен филтер, а се отстрануваат од лицето, едноставно ги вадат нечистотиите и мртвите клетки на кожата. Производите за нега треба да бидат богати со состојки кои ја навлажнуваат кожата, но да содржат барем малку маснотии, инаку во спротивно ќе се појават мозолчиња. Коцка квасец исто така е корисна, одвреме-навреме. Измешајте коцка пекарски квасец со малку топла вода за да добиете густа паста, нанесете ја на лицето и по неколку минути измијте ја со млака вода.

Дневен крем за сува кожа

Сега лицето е подготвено за енергични кремови кои ги освежуваат исцрпените клетки на кожата. Кремот мора да содржи и маснотии и влага за да се спречи затегнување и лупење на кожата. Хидратантен крем може да предизвика отекување на кожата и да предизвика дополнителна загуба на влажноста. Идеални активни состојки се оние што ја врзуваат водата, на пример, хијалуронска киселина и витамин Е. Внимавајте на пределот на стомакот, кој ќе треба почесто од вообичаено да се мачка со крем или масло поради можна појава на стрии.

Кремови за потемнување наместо солариум

Бледа, без сјај и уморна – овие три придавки може да се користат за да се опише кожата на многу трудници. Честа причина е нискиот крвен притисок. Хормонот прогестерон дополнително ги олабавува ѕидовите на крвните садови, крвта „се спушта“ до нозете и се чини дека протокот на крв престанал. Ако сакате да му го вратите стариот сјај на лицето, избегнувајте ги сонцето и солариумите, кои благодарение на опасните УВ-зраци можат да предизвикаат дамки карактеристични за бременоста, односно зголемена пигментација.

Наместо тоа, користете кремови за лице кои содржат помали количини од состојките за потемнување. Нивната секојдневна употреба ќе ѝ даде на кожата природна и малку потемна нијанса.

Извор912

X