Нормално е бебешките столици да бидат меки, особено во првите неколку месеци. Но, кога вашето бебе има дијареја, ќе го знаете тоа.

– Изметот ќе има водена конзистентност и движењата на дебелото црево ќе се случуваат почесто – д-р вели Шаиста Сафдер, педијатриски гастроентеролог во болницата за деца „Арнолд Палмер“ во Орландо. Бебињата со дијареја, исто така, може да имаат температура или да изгледаат незаинтересирани за јадење. Научете ги потенцијалните причини за течна столица и како брзо да ја запрете дијарејата кај бебето.

Како изгледа детската дијареја?

Бебињата што се хранат со вештачко млеко обично имаат кафеавкаст измет, додека доенчињата што цицаат мајчино млеко имаат лабава, жолта и заситена столица. Како можете да ја разликувате детската дијареја од нормалниот измет? Започнете со испитување на фреквенцијата на движењата на дебелото црево, а не само на текстурата.

Кога бебето е многу мало (помало од еден месец), типично е да се види движење на дебелото црево секогаш кога јаде, а може и почесто. По еден месец бројот на валкани пелени треба да се намали на околу три или четири дневно; по два месеца, тие може да бидат поретки, од една на ден до една неделно. Но, ако вашето бебе има дијареја, тоа ќе има два или три пати повеќе валкани пелени од нормалното.

Дополнително, при детската дијареја бојата на изметот може да варира од жолта, зелена до темнокафеава. Бебињата со дијареја, исто така, може да бидат вознемирени и да имаат проблеми со хранењето.

Причини за дијареја кај бебињата

Дијарејата кај бебињата има многу потенцијални причини. Еве некои од најчестите.

Вирусни инфекции. Ротавирусот е најчеста причина за дијареја кај деца на возраст од 2 години и помали. За среќа, бројот на деца што ја добиваат оваа цревна инфекција значително се намали од воведувањето на оралната вакцина против ротавирус во 2006 година.

– Вакцинираните деца сè уште можат да добијат ротавирус, но тие обично имаат поблаги симптоми и побрзо закрепнуваат – вели д-р Сафдер.

Антибиотици. Околу едно од 10 деца што земаат антибиотици развива дијареја, гадење и болки во стомакот.

– Покрај тоа што ги таргетираат лошите бактерии, антибиотиците ги убиваат здравите бактерии во цревата, што може да доведе до стомачни тегоби или дијареја – вели Јона Мунџал, доктор на науки и директор на Програмата за педијатриско антимикробно управување во Детската болница во Бронкс, Њујорк. Ако мислите дека антибиотиците предизвикуваат дијареја кај вашето бебе, разговарајте со вашиот лекар пред да го прекинете лекот. Раното прекинување на антибиотиците може да доведе до отпорност на антибиотици и да предизвика враќање на бактериска инфекција.

Паразити. Доенчињата во дневните центри имаат поголем ризик од заразување со џардија, цревна инфекција предизвикана од паразити. Изложеноста се јавува кога бебињата ставаат в уста играчки, храна, раце или други предмети контаминирани со фекалии. Повеќето деца закрепнуваат без посебен третман.

Алергија на млеко. До 3 отсто од децата се алергични на протеините што се наоѓаат во млечните производи, вклучително и повеќето млечни производи, а доените бебиња може да развијат алергии на млечните протеини во млечните производи што нивните мајки ги консумираат. Бебе со алергија на млечни протеини може да повраќа и да има дијареја. Ако вашето бебе има алергија на млечни протеини, вашиот педијатар може да го префрли на специјална формула. Доилките можеби ќе треба да се откажат од млечни производи или храна што содржи млечни протеини.

Третмани за дијареја кај бебиња

Бидејќи дијарејата е начин на телото да се ослободи од бактериите, најдобро е да дозволите болеста да се одвива без лекови.

– Никогаш не треба да му давате антидијарејални лекови на бебето – вели д-р Сафдер, бидејќи американската Администрација за храна и лекови (ФДА) не ги одобрила овие лекови за бебиња. Наместо тоа, можете да му ја олесните непријатноста на вашето малечко со овие трикови:

Понудете му многу течности

– Денчињата со дијареја се особено подложни на дехидрација бидејќи нивните мали тела губат течности побрзо од оние на постарите деца или возрасните – вели д-р Ребека Чери, педијатриски гастроентеролог во детската болница „Ради“ во Сан Диего. Бидејќи вашето бебе губи течности од дијарејата и веројатно не јаде толку многу, треба почесто да му цица или да му го нудите шишето, како и педијатриски пијалак за орална рехидратација, доколку вашиот лекар ви каже дека е во ред.

– Не менувајте го вештачкото млеко без согласност на вашиот лекар и не давајте овошен сок. Зашеќерените пијалаци може да ги влошат симптомите на дијареја – вели д-р Чери. Тоа е така затоа што некои деца не можат лесно да ги сварат шеќерите.

Послужете здрава храна

Бебињата што јадат цврста храна можат да продолжат со нивната нормална храна. – Нема докази дека исхраната BRAT [банани, ориз, сос од јаболка и тост], вообичаено дадена за оние со цревни проблеми, е навистина корисна. Плус, недостигаат протеини – забележува д-р Чери. Наместо тоа, лекарите сега препорачуваат посно месо, како што е пилешкото, како дополнување на храна која содржи повеќе скроб, како што се овесна каша, интегрален леб и крекери, како и ѓевреци и крекери кои ќе помогнат да се надополни изгубениот натриум.

– Пробиотиците што се наоѓаат во јогуртот или достапни во орални капки можат да помогнат во обновувањето на здравите бактерии во дигестивниот тракт – додава д-р Сафдер.

Заштитете го задникот на бебето

Киселината при дијареја, постојано валканите пелени и честото бришење може да доведат до иритација на кожата и исип. Д-р Чери препорачува често менување на пелените на вашето бебе; користење мека крпа и топла вода наместо марамчиња; и тапкање или сушење на задникот на вашето бебе со воздух. Нанесете густа обвивка од маст за пелени или друга бариера за влага, како вазелин или цинк оксид, при секое менување. Кажете му на вашиот лекар ако исипот не се подобри или ако се влоши по неколку дена. Ова често укажува на габична инфекција, која бара третман со рецепт или антифунгални кремови без рецепт.

Кога да се јавите на лекар

Дали вашето бебе има жолта водникава столица, зелена, кафеава или нешто измеѓу? Во зависност од причината, овие движења на дебелото црево може да траат од 5 до 14 дена. Треба да се јавите кај вашиот педијатар ако вашето бебе има некој од следниве симптоми.

– Знаци на дехидрација (потоната фонтанела, малку влажни пелени, суви очи при плачење, сува уста, потонати очи или летаргија);
– Слуз или непријатен мирис во три или повеќе столици (за доенчиња на возраст од еден месец или помлади);
– Крв во столицата;
– Тешка дијареја при земање антибиотици;
– Температура (над 38 Целзиусови степени кај бебиња помали од 3 месеци; над 38,8 Целзиусови степени за возраст од 3 месеци до 12 месеци).

Автор: Жанет Монингер

Извор912

X